25 Mart 2012 Pazar

Nuray Mert: AKP'nin Yeni Stratejisini Gördük!

Özgür Gündem'in 1 aylık süreyle kapatılmasını ANF'ye değerlendiren yazar Nuray Mert, kararın hukuki olmadığı gibi Kürtlerin giderek güçlenen mücadeleleriyle ilgili olduğu yorumunu yaptı. Mert, AKP'nin Kürtlerin Newroz'daki coşkusundan tedirginlik duyarak atağa geçtiğini kaydetti.

Yazar Nuray Mert, "AKP'nin daha geçen hafta gündeme getirdiği, piyasaya sürdüğü 'yeni strateji'nin ne kadar yeni olduğunu Özgür Gündem'in kapatılmasıyla gördük" dedi.

AKP'nin yeni bir politikasının olmadığına dikkat çeken Mert, şöyle devam etti: "Yirmi yıldır aynı şeyleri dönüp-dolaştırıyorlar. Ortada yeni bir strateji yok. Tersine, en sert güvenlikçi politikalara gidildiğinin işaretlerini görüyoruz. Aslında bu politikalar yeni ve olumlu gelişmelerin olmadığını gösteriyordu ancak anlaşılan Özgür Gündem'e yönelik hukuksuzluğu da eksik bırakmak istemediler. Bunlar, yeni stratejinin işaretleri."

'NEWROZ COŞKUSU İKTİDARI TEDİRGİN ETTİ'

Özgür Gündem'in hedeflenmesiyle, Kürtlerin mücadelesinin hedeflenmesinin aynı paralelde ilerlediğini belirten Nuray Mert, Newroz'daki coşkunun AKP'yi tedirgin ettiğine değindi: "Çünkü sorun toplumsallaşmış bir meseleyi kapsıyor. Bu yüzden hedefe konulan aynı zamanda Kürtlerin mücadelesidir. Bir süredir Kürtlerin kurumlarını, partilerini baskınlarla, operasyonlarla çökertmeye çalışmasına rağmen Newroz'daki örgütlülüğü görmesi, iktidar için ürkütücü oldu. Çünkü, örneğin Diyarbakır'daki katılım büyük bir oranı kapsıyordu ve hayli dikkat çekiciydi. Diyarbakır dışında da birçok yerde kendiliğinden örgütlenerek Newroz'u kutladı halk. Kapatma kararını, bunlara verilmiş bir mesaj olarak görmek lazım."

'HÜKÜMET, ARTIK KÜRTLERİN YENİLMEYECEĞİNİ GÖRMELİ'

AKP'nin ne kadar güçlü bir toplumsal hareketle karşılaşırsa, saldırılarını aynı düzeyde artırdığına vurgu yaparak, "Oysa tekrar düşünmesi gerekiyor. Çünkü çözüm olarak elde edebileceğiniz bir şey yok bu yolda. Siz halkınızla savaşamazsınız. Toplumun bir bölümünü, kesimini tasfiyeyle sindirmeye çalışıyorsunuz ama başarılı olamazsınız. Basınına saldırarak amacınıza ulaşamazsınız. Kürt toplumunun ve siyasi çevrelerinin kat ettiği mesafe bana bunu gösterdi" değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Özgür Gündem'in kapatılmasının ve Kürtlere dönük benzer saldırıların sadece Kürtleri değil; Türkleri de kaygılandırması gerektiğinin altını çizen Mert, "Büyük bir meseleyle karşı karşıya olduğumuzun farkına varmalıyız. Mesele sadece Kürtlerin değil. Toplumsal barışın geriye dönülmez şekilde bozulması hepimizi kaygılandırmalı" dedi.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: