20 Mart 2012 Salı

Newroz Valiliğe Serbest, BDP'ye Yasak!

BDP ve DTK'nin Newroz kutlamalarına İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelge ile izin verilmemesi tepkilere neden olurken, Siirt Valiliği, resmi "Nevruz programı" etkinliklerini 19 Mart-21 Mart tarihleri arasında düzenleyeceğini astığı pankartla ilan etti.

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen ve 21 Mart'tan önce yapılacak Newroz kutlamalarına izin verilmeyeceği genelgesi ardından birçok kent ve ilçe merkezinde mülki idare amirleri tarafından BDP'nin kutlamalara ilişkin başvurularına olumsuz yanıt verilirken, Siirt Valiliği yapacağı etkinlikleri 19 Mart'ta yapacağını açıkladı. Siirt Valiliği, "Nevruz kutlama" etkinliklerini 19, 20 ve 21 Mart tarihlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanacağını pankartlarla duyurdu. Siirt Valiliği'nin kent merkezine astığı pankartlar, "Newroz'un valiliklere serbest, BDP'ye yasak mı" sorusunu akıllara getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın davetiyesi

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İçişleri Bakanlığı'nın genelgesine, 2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca kutlanan ve 1 haftaya yayılan Newroz kutlamaları davetiyesi ile yanıt vermişti. Demirtaş, "AKP'nin Kültür Bakanlığı 2010 Newroz kutlamalarını 18 Mart'ta başlatıp 1 haftaya yaymıştı. Ama söz konusu Newroz olunca AKP'nin gayri meşru yasaklarına uymamız emrediliyor. Bize düşen de bu emre itaat değil, itaatsizlikle direnmektir" demişti.

DİHA

Hiç yorum yok: