20 Mart 2012 Salı

Kürt Baharı Dalga Dalga

Amed’deki Newroz gösterisi yeni bir Kürt Baharı’nın kapılarını ardına kadar açtı. Kürtler bugün de 55, yarın ise 62 merkezde alanlarda olacak ve ‘Öcalan’a özgürlük ile siyasi statü’ taleplerini haykıracak

NEWROZ ATEŞİ DAHA GÜRLEŞİYOR

“Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Özerklik” şiarlarıyla Newroz ateşini bütün dünyanın göreceği bir kitlesellikte Amed ve İstanbul’da yakan Kürtlerin, önceki gün Amed ile İstanbul’da milyonlarca kişinin direnişiyle yakılan Newroz ateşi büyüyor. Gece gündüz, binlerce noktada yakılan Newroz ateşleri bugün ve yarın daha da gürleşecek.

ÖZGÜRLÜK VE ÖZERKLİK REFERANDUMU

Hükümetin “yasaklarla” engellemeye çalıştığı Newroz ateşleri bugün 55, yarın ise 62 merkezde yanacak. Amed ve İstanbul’da “Öcalan’a özgürlük, Demokratik Cumhuriyet, Demokratik Özerk Kürdistan” talepleri etrafında kenetlenen Kürtler’in yarın 55 merkezde yapacakları kutlamalar için hazırlıklar tamamlandı.
 
HER YER NEWROZ ALANI SERHILDAN DALGA DALGA

Amed’deki milyonluk Newroz gösterisi yeni bir Kürt Baharı’nın kapılarını ardına kadar açtı. Bugün de 55 ayrı noktada milyonlar yine meydanları dolduracak. Yarın ise 62 merkezde Kürtler alanlarda olacak

Demokratik Cumhuriyet, Kürdistan’a Özerklik, Öcalan’a Özgürlük talepleriyle meydanları inleten Kürtler, gece gündüz, küçük büyük demeden binlerce noktada Newroz ateşlerini yakmaya devam ediyor


Amed ve İstanbul’un ardından bugün de onlarca merkezde Newroz ateşi yakılacak. Bugün Wan, Sêrt, Bursa, Erzîngan, Erzerom gibi şehirlerin de aralarında olduğu 55 yerleşim yerinde milyonlar yine alanlara çıkacak. Hükümetin provokasyonuna karşı direnişe geçen halk, yasak kararlarını dinlememe kararı aldı. BDP Eşbaşkanlarından Demirtaş Wan’daki Newroz kutlamalarına katılacak. Yüzbinlerce kişinin katılması beklenen kutlamalar için dört bir yanda hazırlıklar vardı.


WAN: 
Wanlılar bugün Belediye Garajı’nda olacak. Yapılacak Newroz kutlamasına BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, BDP Bölge milletvekilleri, belediye başkanların katılacak. Kutlamaya ilişkin düzenlenen basın toplantısında, konuşan, BDP İl Eşbaşkanı Cüneyt Caniş, bütün hazırlıkların tamamlandığını belirterek, herkesi yapılacak olan Newroz kutlamasına davet etti. BDP Wan Milletvekili Nazmi Gür, bugün Wan’da Kürt halkının Newroz ateşi etrafında halaya duracağını belirterek, halkın kararlı duruşunu kimsenin engellemeye gücünün yetmeyeceğini dile getirdi. Wan Belediye Başkanı Bekir Kaya da, yasaklama kararına tepki göstererek, Kürt halkının asla bayramının idari izne bağlanmasına izin vermeyeceğini dile getirdi. Kaya, sivil toplum örgütü temsilcilerine çağrıda bulunarak, sivil toplum örgütlerini yaşanan uygulamayla ilgili seslerini yükseltmeye çağırdı.

ADANA:
Ceyhan’da Şehir Stadyumu yanında bulunan boş alanda bugün yapılacak olan Newroz kutlamaları için tüm hazırlıklar tamamlandı. Çalışmalar hakkında bilgi veren BDP Ceyhan İlçe Yöneticisi Tahir Özdemir, tüm çalışmalarını tamamladıklarını ve kutlamaya hazır olduklarını belirtti.

HEZEX:
Şirnex’in (Şırnak) Hezex (İdil) ilçesinde de bugün Atakent mahallesindeki Newroz Alanı’nda gerçekleştirilecek Newroz kutlaması için hazırlık çalışmaları devam ediyor. BDP’li yöneticiler çarşı merkezindeki esnaflarını gezerek, Newroz için çağrı bildirileri dağıttı.

MÊRDÎN:
Nisêbîn, Derîk, Kerboran (Dargeçit) ve Stewr (Savur) ilçe ve beldelerinde de yarın yapılacak olan Newroz kutlaması için çalışmalar devam ediyor. Kutlamalar için dört bir yanda çağrı bildirileri dağıtıldı.

WÊRANŞAR:
Wêranşar (Viranşehir) da bugün alanda. Yapılacak kutlama için bütün hazırlıklar tamamlandı. Belediye Başkan Yardımcısı Suna Uluğtürken son ana kadar hazırlıkların devam edeceğini söyledi.

PATNOS:
Agirî Patnos’da da bugün yapılacak olan Newroz kutlaması için şehir merkezinde BDP İlçe Örgütü tarafından 4 bin adet el bildirisi dağıtıldı. Katılım için yurttaşlara çağrıda bulunan Patnos Belediye Başkanı Yusuf Yılmaz, herkesi Newroz alanına davet etti.

ÇELÊ : Colemêrg’in Çelê (Çukurca) ilçesinde de bugün yapılacak Newroz kutlaması için tüm hazırlıklar tamamlandı. Emniyetin izin vermemesine rağmen kutlamaların yapılacağı bildirildi. BDP İlçe Başkanı Servet Tunç, yetkililerin izin vermemelerine karşın çalışmaların aksatılmadan devam ettirildiğini belirtti.

KOP:
Mûş’un Kop (Bulanık) ilçeside bugün Newroz’u kutlayacak. Kutlamalar için tüm hazırlıklar tamamlanırken, kutlamaların yapılacağı Terminal alanı, sarı, kırmızı ve yeşil flamalarla süslendi.

ÊLÎH:
BDP PM Üyesi Osman Ergin, valiliği yasak kararını kınayarak bugün  lîh’de düzenlenecek Newroz kutlaması için tüm yurttaşlara çağrı yaptı. Alınan yasak kararının kabul edilemez olduğunu belirten Ergin, “Kararı şiddetle kınıyoruz. Halkımızın bayramını zehir eden karar sahipleri bu halkın vicdanında çoktan mahkum olduğunu bilmeliler. Bu yasakçı mantık faşizm mantığıdır. Halkımız ne pahasına olursa olsun bu faşizan uygulamalara boyun eğmeyecektir. Newroz’u yüzyıl yasakladınız da ne oldu, Amed’te yasakladınız da ne oldu? Dün Amed’te Kürt halkının tarihi mesajını doğru okumayanlar bu anlamsız yasaklarda ne yazık ki hala inat ediyor. Bütün Batman halkı bu haksız, adaletsiz ve faşizan yasak kararına karşı kesinlikle meydanlara çıkmalı, bir tek  lîhli bugün evinde kalmamalı. Bütün Halkımızı yarın  lîh Şehirlerarası Otogar yanındaki Newroz alanına davet ediyorum” dedi.  Ayrıca polis araçlarının Kürtçe ve Türkçe gün boyu şehir merkezi ve mahallelerde dolaşarak  lîh’deki Newroz kutlamalarının ayın 21’inde yapılacağına dair anonslar yapması dikkat çekiyor.

MERSİN:
Mersin’de, bugün saat 10.00 - 17.00 arasında düzenlenecek Newroz kutlamaları öncesinde hazırlıklar son aşamaya geldi. Newroz kutlamasına DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk ile BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün katılacağı belirtildi. Mersin’deki, kutlama Tırmıl Tepesi’de yapılacak.

SILOPYA - CIZÎR:
Sîlopya ve Cizîr’de de bugün yapılacak Newroz kutlamaları için tüm hazırlıklar tamamlandı. Cizîr’deki çalışmalara katılan BDP Wan Milletvekili Özdal Üçer, “7’den 70’e herkesi bugün BDP Cizîr ilçe binası önüne bekliyoruz” dedi.

KOCAELİ:
Kocaeli’nde BDP ve HDK bileşenleri tarafından organize edilen Newroz kutlaması için tüm hazırlıklar tamamlandı. Newroz Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Alçınkaya, ‘’Tüm hazırlıklarımız tamamlanmış durumda, inanıyoruz ki bugün Kocaeli’ndeki halkımız güçlü bir sesle alana çıkacaktır’’ dedi.

ANTALYA:
Antalya’da da bugün Newroz kutlaması var. BDP İl Başkanı İhsan Nergiz, “Bütün Antalyalıları bugün saat 12.00’de Karatay Lisesi yanında yapılacak kutlamalara davet ediyoruz” dedi.

Newroz bayrağı bugün şu merkezlerde


Antalya, Êlîh (Batman), Bêdlîs (Bitlis), Bursa, Xarpêt (Elazığ), Erzîngan (Erzincan), Erzerom (Erzurum), Eskişehir, Idir (Iğdır), Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Mersin, Osmaniye, Sakarya, Sêrt (Siirt), Yalova, Têkor (Digor ), Kanîreş (Karlıova), Dara Hêne (Genç), Dih (Eruh), Tatos (Tekman), Kulu, Derîk, Stewr (Savur), Gercews (Gercüş), Licê, Pîran (Dicle), Hene (Hani), Karaz (Kocaköy),  Milazgîr (Malazgirt), Xêlat (Ahlat), Elcewaz (Adilcevaz), Gire Sor (Siverek), Xelfetî (Halfeti), Pirsûs (Suruç), Bêrecûk (Birecik), Kumluca (Antalya), Sîlopya (Silopi), Elbîstan, Kovancılar, Milas, Curna Reş (Hilvan), Kerboran (Dargeçit), Pulur (Ovacık), Pêrtag (Pertek), Mazgêrd (Mazgirt), Xozat (Hozat), Bandırma, Salihli, Kalîk (Kahta), Tutax, Patnos, Zedkan (Eleşkirt), Avkevir (Taşlıçay), Golan (Göle), Karakoçan, Erzin, İskenderun, Belkîs (Nizip).
 
Newroz’a karşı psikolojik harekat

Türkiye’nin gündemini belirleyen Amed ve İstanbul Newroz’una karşı Türk medyası psikolojik harekat başlattı. Newroz’a ilişkin verilen haberlerde anaakım medya, Newroz kutlamalarını engelleyen İçişleri Bakanlığı ve valiliklerin kararı değil, BDP’yi sorumlu olarak gösterdi.

Amed’de bir milyona yakın kişinin katıldığı ve İstanbul’da tüm engellemelere rağmen onbinlerce kişinin kutlamak için yollara döküldüğü dünkü Newroz kutlamalarını anaakım meyda yine çarpıtarak ve milyonları ve taleplerini görmeyerek verdi. Gazeteler, kutlamaları manşetlerine taşımazken, Newroz’a ilişkin verdikleri haberlerde ise sadece polis müdahalesiyle yaşanan çatışmaları sayfalarına taşıdı. Haberlerde, polis müdahalesinin ardından çıkan olayların sorumlusu olarak da BDP gösterilmey yeltenildi.


Hükümete yakınlığıyla bilinen Zaman Gazetesi, Newroz kutlamalarını “Nevruz ateşiyle sokakları yakmaya çalıştılar” başlığıyla verdi. Zaman Gazetesi ayrıca “Diyarbakır polisi, izinsiz kutlamaların yapıldığı nevruz alanına sokulmak istenen uzun namlulu silahları son anda ele geçirdi. Olayla ilgili üç kişi gözaltına alındı, soruşturma devam ediyor” şeklinde bir haber vererek de, soruşturması süren bir olayı çarpıtarak Newroz ile ilişkilendirdi.


Hürriyet ise dünkü kutlamaları “Kin ateşi” başlığıyla görerek, Valiliklerin yasaklamasına rağmen BDP’nin çağrısıyla sokağa çıkan kitlenin araçları ateşe verdiğini iddia etti. Sabah Gazetesi de kutlamaları “Erken Nevruz çatışması” başlığıyla gördü ve Newroz’u kutlamak isteyen halkı “21 Mart’ta olan Nevruz’u erken kutlamak isteyen grup” olarak tanımladı. “Bayrama Bak” başlığını kullanan Haber Türk Gazetesi ise, “21 Mart’taki bayramı erken ‘kutlayanlar’ nevruz ateşini molotoflarla yaktı, İstanbul ve Diyarbakır savaş alanına döndü” diye verdi.


Vatan Gazetesi ise, “Nevruz Savaşı”, Akşam Gazetesi, “Yaktılar, yıktılar”, Sözcü Gazetesi, “Yakıp yıkıp taşladılar bunun adı bayrammış”, Radikal, “İnatlaşma can aldı”, Posta, “Nevruz meydan savaşı” Yeni Şafak Gazetesi, “Nevruza erken provokasyon”, Akit Gazetesi, “BDP yine yaktı yıktı”, Cumhuriyet Gazetesi, “Erken nevruzda 1 ölü”, Taraf Gazetesi “Newroz’da gaz faciası”, Yeniçağ Gazetesi ise,”Nevruz değil isyan provası” başlıklarıyla Newroz kutlamalarını verdi.
 
AKP de bayramları gününde kutlamamış!

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, İçişleri Bakanlığı’nın Newroz’un sadece 21 Mart’ta kutlanmasına ilişkin genelgesine, 2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca kutlanan ve 1 haftaya yayılan ‘Nevruz şenlikleri’ davetiyesi ile yanıt verdi. Demirtaş, “AKP’nin Kültür Bakanlığı 2010 ‘Nevruz’ kutlamalarını 18 Mart’ta başlatıp 1 haftaya yaymıştı. Ama söz konusu ‘Newroz’ olunca AKP’nin gayri meşru yasaklarına uymamız emrediliyor. Bize düşen de bu emre itaat değil, itaatsizlikle direnmektir” dedi. Demirtaş, hükümetin yasaklayıp müdahale etmediği hiç bir Newroz’da bugüne kadar tek bir olay olmadığını belirterek, “AKP ve devlet medyasının Newroz’a yönelik haksız ve çirkin tutumu beni şaşırtmadı” diye belirtti.

‘Ulusal konferans taleplerin sağlanmasına vesile olsun’


Federal Kürdistan Bölge Başkanı Mesud Barzani, DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk’e Newroz mesajı gönderdi. Mesajında: “Umuyorum tarihi Ulusal Konferans hepimizin desteğiyle Kürt halkının taleplerinin tamamının sağlanmasına vesile olur. Newroz Bayramı ulusal kimliğimizi oluşturan etmenlerden biridir. Özgürlük için mücadele ve başarı günü olmuş ve özgürlüğün sembolü haline gelmiştir. Kürt halkının mücadelesinin bütün konaklarında Newroz temel alınmış ve her il, ilçe, köy ve yerleşim yerlerinde bütün Kürtlerin katılımı ile bugüne kadar kutlanmıştır. Newroz kutlamasında aranızda olmak isterdim. Ancak bazı nedenlerden dolayı Newroz kutlamasına katılamadım. Bu nedenle özrümü bildiriyor ve başarılara vesile olmasını diliyorum. Kardeşiniz Mesud Barzani.”
 
Söz konusu Newrozsa bahane çok...

Newroz kutlamaları Agirî (Ağrı) Bazîd’de (Doğubayazıt), Riha’da, ve Adana’da da vardı.  Kutlamaları engellemek içinse polis yoğun çaba sarf etti. Kimi yerlerde afişi bahane eden polis kimi yerler de de Kürtçe türkülüri bahane etti. Bazid’de her gün farklı mahallerde Newroz ateşi yakılıyor. Agirî’de Newroz afişleri asan 3 kişinin gözaltına alındı. Riha’da ise Newroz etkinliğine polisin saldırısının gerekçesi Kürtçe bir türkü oldu. Polisler, Kürtçe türkünün çalınmasının yasak olduğunu söyleyerek, kitlenin dağılmasını istedi ve bir yurttaşı gözaltına aldı.  Ayrıca Riha’da Eyyüp Nebi Mahallesi’nde BDP Temsilciliği’nde Newroz kutlaması yapıldı. Kutlama sırasında temsilciliğe gelen polisler, büroya asılı “Newroz pîroz be” yazılı afişin yasak olduğunu bahane ederek, afişi söktü ve iki yurttaşı gözaltına aldı.
 
ÖZGÜRLÜK VE ÖZERKLİK REFERANDUMUNA EVET

Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Özerklik şiarlarıyla Newroz ateşini bütün dünyanın göreceği bir kitlesellikte yakan Kürtler, hükümetin her türlü provokasyonuna rağmen bugün ve yarın yapılacak gösteriler için tüm hazırlıkları tamamladı. Meydanları Kürtlerin birliği ruhuyla dolduran halk ortak taleplerini refarandumda oyluyormuşcasına PKK Lideri Öcalan’ın etrafında kilitlendi.


HÜKÜMET VE MEDYA KOL KOLA PROVOKASYONA!


AKP hükümeti, Newroz gösterilerini yasaklayan genelgesiyle kan dökerek serhildanların önüne geçmeye çalışması Ortadoğu’da ve Kuzey Afrika’da bir bir yıkılan diktatörlerin kararlarını ve akıbetlerini hatırlattı. Hükümetin provakatif kararına uygun olarak hareket eden Türk medyası ise milyonların taleplerine ve görkemli Amed Newroz’una karşı psikolojik harekat başlattı

Hiç yorum yok: