30 Mart 2012 Cuma

Halkların Demokratik Kongresi: ON’lar Yaşıyor


Kızıldere’de 40 yıl önce katledilen Mahir Çayan ve arkadaşları Halkların Demokratik Kongresi Ankara bileşenleri Ankara Karşıyaka’daki mezarı başında anıldı.

Karşıyaka Mezarlığı 2 No’lu kapıda buluşan HDK’lılar, kortej halinde, pankartlar ve bayraklar açarak, sloganlar atarak, Mahir Çayan’ın mezarı başına kadar yürüdü. Saygı duruşunun ardından söz alan HDK Ankara İl Yürütme üyesi Hüseyin Gevher, “ON’lar Deniz, Yusuf, Hüseyin yoldaşlarının idamını engellemek amacıyla gerçekleştirdikleri eylem sürecinde kuşatıldıkları mekanda haklarında verilen hükmün ölüm olduğunu bile bile; 'Biz buraya teslim olmaya değil, ölmeye geldik' sözleriyle, 'Ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin, hoş geldi, sefa geldi’ diyen CHE'nin yolunda ölümsüzleştiler” dedi.

Gevher, 30 Mart'ta başlatılan devrimci önderleri imha politikasının dün Deniz, Yusuf, Hüseyin'in idamı ve İbrahim Kaypakkaya'nın işkencede katledilmesiyle sürdürülürken, bu gün de Kürt özgürlük savaşçılarına karşı doğa katliamını da beraberinde getirecek bir düzeyde devam ettiğine dikkat çekerek; sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kızıldere'de toprağa düşen ON’lar, teslimiyete karşı direnişin, davaya bağlılığın, devrimcilerin birliğinin nasıl şekilleneceğini göstererek ölümsüzleştiler. Mahir'in ‘devrimciler liderdir’ sözlerinde ifadesini bulan görüşlerinin örnek bir biçimde pratiğe yansıtılmasıyla devrimci hareketin tartışılmaz liderleri arasında yerlerini aldılar. Katledilmelerinden sonraki '70'li yıllar boyunca ON’ların yolunda yürüyenler toprağa düşen tohumlar gibi boy verip filizlendiler, ‘Ekilir ekin geliriz, Ezilir un geliriz, bir gider bin geliriz, beni vurmak kurtuluş mu?’ misali devrimci sosyalist siyasetin toplumsallaşmasını sağladılar.”

İstanbul ve Ankara'da olduğu kadar, Diyarbakır, Urfa'ya kadar, tüm il ve ilçelerde Mahir'lerin Kızıldere'de gösterdiği direnişten ilham alan devrimcilerin, direnişlerini zafere taşımak için köyleri, kentleri, fabrikaları, okulları, üniversiteleri; özgürlük, demokrasi, sosyalizm mücadelesi alanlarına dönüştürmeye çalıştıklarını vurgulayan Gevher; “Köy ve kent emekçilerini, gençliği ve kadınları her geçen gün artan oranda saflarına çekerek toplumsal desteği artırdılar. Halklarımızın bu mücadelesinin önü 12 Eylül askeri faşist darbesi ile kesildi. Oligarşinin katliamlarla bitiremediği ON’ların mücadelesinin boy verip gelişmesini kurumsallaşmış haliyle süren faşist darbe rejiminin bugünkü temsilcisi AKP iktidarının da engelleyemeyeceğini, 2012 Newroz mitingleri dost-düşman herkese göstermiştir” dedi.

Gevher; ON’ların Kızıldere'de canlarını vererek sergiledikleri dayanışma ve birlik ruhunun yol göstericiliğine halen devam ettiğini belirterek, “Halklarımızın ulusal ve toplumsal kurtuluş mücadelesinde yaşıyorlar, yaşayacaklar” diye konuştu.

Mahir Çayan, Cihan Alptekin, Ömer Ayna, Sinan Kazım Özüdoğru, Hüdai Arıkan, Ahmet Atasoy, Sabahattin Kurt, Ertan Saruhan, Nihat Yılmaz ve Saffet Alp, 30 Mart 1972’de Kızıldere’de katledilmişlerdi.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: