21 Mart 2012 Çarşamba

Facebook İdris Naim Şahin’e Çalışıyor

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, Mazlum Doğan’ın resminin bulunduğu Newroz afişlerini, Kürtlerin düzenlediği eylemler ile Diyarbakır zindanında 12 Eylül faşizmine karşı bedenini ateşe veren Ferhat Kurtay’ın resimlerini sansürledi. Facebook fotoğrafları yayınlayanları da bloke etti

Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Facebook, Türk devletinin özel girişimleri sonucu Kürtlerin ulusal değerlerine ait fotoğraf ve görüntüleri sansürlemeyi sürdürüyor. Facebook’un sansürü sadece Türkiye ile sınırlı değil. İngiltere’de daha önce İngiliz gazeteci Mark Campbell’in sayfasında ‘I’m KCK’ (Ben KCK’liyim) diyerek Kürtlere ait bir fotoğrafı yayınladığı gerekçesiyle sayfasının bir günlük kapatılmasının ardından bu kez de Londra Newroz afişleri ve Kürtlerin ulusal şahsiyetlerin yer aldığı fotoğraflar sansüre uğradı.

NEWROZ AFİŞİNİ SANSÜRLEDİLER

Londra Halkevi Yönetimi’nde yer alan sinemacı Mehmet Aksoy’un Facebook profilinde yayınladığı Londra 2012 Newroz afişi sansüre uğradı. Afişin sansürlenmesinin ardından bu kez Aksoy’un profilinde yer alan ve Roboski Katliamı’nın protesto edildiği bir etkinlik ile çatışmalar da yaşamını yitiren HPG’li gerillaların bulunduğu fotoğraflar da sansürlendi. Sansürün ardından Facebook tarafından Aksoy’un profilinin 3 gün boyunca bloke edildiği belirtildi.

Facebook, Newroz afişinin sansürleme gerekçesini ise afişinin politikalarını ihlal ettiğini iddia ederek şöyle dedi: “Irk, etnisite, ulusal orijin, din, cins, cins kimliği, cinsel tercihi, engelliliği veya hastalığından dolayı insanları hedef göstermek. İnsanları tehdit eden, şiddet kullanan örgütleri destekleyen veya uygunsuz görüntüler.”

Ancak Facebook’un sansür iddiasına karşılık afişte üzerinde 12 Eylül askeri darbesinde Diyarbakır 5 Nolu Zindanı’nda insanlık dışı uygulamalara karşı bedenini ateşe vererek yaşamını yitiren PKK Merkez Komite üyesi Mazlum Doğan’ın resmi ile Newroz’a katılacak sanatçılar ve sponsorların yer aldığı afişten ibaretti.

SANSÜR GEREKÇESİ; KENDİNE ZARAR VERMEK!

Sansürlenen fotolardan biri de Türk devletinin operasyonları sonucu çıkan çatışmalar da yaşamını yitiren gerillalara ait fotoğraftı. Facebook bu fotoğrafı sansürleme gerekçesini ise “Hesabınızı aktif tutmak için lütfen nefret suçu işleyen, şiddet örgütlerini destekleyen veya insanları tehdit eden resimleri kaldırın” diyerek açıkladı.

Aksoy’un 3 gün süreyle hesabını donduran Facebook yönetimi, FB’un toplum standartları olan ‘şiddet ve tehdit’, ‘Kendine zarar vermek’, ‘Nefret söylemi’ gibi maddelerin ihlal edildiğini ileri sürdü.

Yasaklama bununla da sınırlı kalmadı. Londra’da yaşayan Kürt Dil Öğretmeni Alaattin Sınayiç’in de Facebook profilinde Ferhat Kurtay’ın resmini yayınladığı gerekçesiyle hesabı 3 gün boyunca bloke edildi.

’KAMPANYA DÜZENLEYECEĞİZ’

Halkevi Yöneticisi ve sinemacı Mehmet Aksoy, Facebook profilinde Kürtlere ait fotoğrafları sansürlenerek hesabının bloke edilmesine tepki göstererek, “FB’un Kürtlere karşı başlattığı kriminalize ve caydırma kampanyası tamamen Türk devletinin yönlendirmesi ve çıkarlarıyla bağlantılıdır. 2012 Londra Newroz posterinden dolayı hesabımın 3 gün süreyle dondurmaları ve diğer resimlerimin (Kürdistan haritası-şehit resimleri) zorla indirtilmesi Kürtlere yönelik tahammülsüzlüğün göstergesidir. Türk devletinin Kürt olan hiç bir şeye tahammülünün olmadığını görebiliyoruz’’ dedi.

“Türk faşistlerinin yüklediği ırkçı resimler ve söylemler, Kürt gerillalarının parçalanmış ceset fotoğraflarına Facebook’un itirazı yok“ diyerek tepki gösteren Aksoy, önümüzdeki günlerde Facobook’un bu sansür uygulamasına karşı sosyal medyada bu sansürü bertaraf edecek bir kampanya düzenleyeceklerini belirtti.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: