2 Ocak 2012 Pazartesi

Türkiye'de Son 24 Saatin Bilançosu; İşkence, Gözaltı, Ölüm, Sansür!

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘Kardeşlik yılı’ olacak dediği 2012 yılının ilk gününde ‘Kürtçe’ yasaklandı, Kürt çocuklar cezaevine tıkıldı, cezaevlerinde siyasi tutsaklara cezalar yağdırıldı, 7 gerilla katledildi, onlarca kişi gözaltına alındı.

AKP Hükümeti, 2011 yılında Kürtlere karşı katliamlar, infazlar, işkenceler, baskılar, siyasi soykırım operasyonları, gözaltılar ve bombardımanlar yapmaktan geri durmadı.

Yılın son günü 31 Aralık’ta 2 Kürt gerillası Diyarbakır’da sokak ortasında polisler tarafından infaz edildi. Kürtler bu katliam ve infazlara öfke ve tepkilerini sokaklara çıkarak gösterirken, Erdoğan ise ‘ulusa sesleniş’ konuşmasında 2012 yılının ‘kardeşlik yılı’ olacağını iddia etti.

Ancak, yılın 2012 yılının ilk günü 1 Ocak’ın bilançosi ise bu kardeşliğin ne anlama geldiğini gösterdi.

1 Ocak günü 38 kişi gözaltına alındı, 155 BDP’li yeni yıla Terörle Mücadele Şubesi’nde girdi, 3’ü çocuk 7 kişi tutuklandı, 7 gerilla yaşamını yitirdi, bir kişi karakolda işkence edilerek hastanelik edildi, Roboski katliamını protesto eden yüzlerce kişiye müdahale eden polis adeta sokak ortasında ‘işkence şovu’ yaptı, Kürtçe takvim yasaklandı, Bitlis’te siyasi tutsaklara ceza yağdırıldı.

2012 yılının ilk 24 saatinin bilançosu şöyle;

*Adana'da Roboski katliamını protesto eden gruba polis gaz bombaları ve tazyikli su ile sert müdahale de bulundu. Çıkan olaylar da 9 Kürt çocuğu gözaltına aldı.

*Uludere'nin Şenoba (Sêgirk) Beldesi'nde askerlerce evlere düzenlenen baskınlarda, BDP Belde Yöneticisi Taner Babat'ın da aralarında bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı.

* Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Robosk Köyü'nde katledilen 35 köylünün taziyesine giden Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’u protesto eden 6 kişi gözaltına alındı.

*Hakkari’de Roboski Katliamı’nı protesto eylemine katıldığı gerekçesiyle Uğur Akınlar adlıyurttaş polisler tarafından gözaltına alındı.

*Hakkari’de 31 Ocak günü Roboski olaylarını proteso gösterisinde gözaltına alınan 14 kişi ise geceyi Terörle Mücadele Şubesi’nde geçirirken, Emniyet’teki sorgulamaları ise sürdü.

*Urfa’da tablo değişmedi 56 kişi yeni yıla Terörle Mücadele Şubesi’nde girdi. BDP Urfa İl Örgütü, ile Urfa Demokrasi Platformu'nun 31 Aralık günü Roboski Katliamı'nı kınamak amacıyla yapmak istediği yürüyüşe polisin sert müdahalesi sonucu göz altına 14'ü çocuk 56 kişinin sorgulamaları Urfa Emniyet Müdürlüğü’nde sürdü.

*Adana merkeze bağlı Seyhan İlçesi Hürriyet Mahallesi’nde evlere yapılan baskınlar da 4 kişi gözaltına alınırken, polisler baskın yaptıkları evleri dağıttı bir çok eşyayı kullanılamaz hale getirdi.

*Kardeşlik yılının ilk gününde tutuklamalar hızından bir şey kaçırmadı. Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde evlere yapılan baskınlarda gözaltına alınan 2'si çocuk 6 kişi ‘örgüt propagandası’ yapmak iddiasıyla tutuklandı.

*Diyarbakır'da karıştığı bir kavga sonucunda ifadesi alınmak üzere Bağlar Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen B. Yılmaz adlı gence karakoldaki görevli polisler tarafından işkence edildi. Çenesi, dişleri ve burnu kırılan B. Yılmaz hastane de tedavi altına alındı.

*Mersin'in Tarsus İlçesi'nde Roboski katliamını protesto etmek amacıyla yapılan gösteriye polis sert müdahalede bulundu. Sokak ortasında işkence yapan polis, 9 Kürt çocuğunu gözaltına aldı.

*Manisa 3. Sulh Ceza Mahkemesi, BDP Manisa İl Örgütü’nün hazırladığı 2012 takviminde Kürtçe’ye yer verildiği gerekçesiyle toplatma kararı verdi.

*Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulanan siyasi kadın tutuklulara, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla başlattıkları açlık grevi nedeniyle Cezaevi İdaresi tarafından altı ay açık görüş ile iletişim cezası verildi.

* Başbakan Erdoğan’ın kardeşlik yılı dediği 2012’nin ilk günü Dersim’de sürdürülen operasyonlar sonucunda 7 gerilla yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren gerillaların cenazeleri Malatya Adli Tıp Kurumu’na getirildi.

*Diyarbakır genelinde Roboski katliamının protesto edildiği eylemlerde gözaltına alınan 58 kişi yeni yıla Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde girdi. Gözaltındakilerin işlemleri sürerken, 28 Aralık günü Bismil İlçesi’nde gözaltına alınan 27 kişi ise yeni yıla nezarethane de girdi.

*Bismil’de gözaltına alınan 27 kişi adliye ye sevk edildi ve bir kişi tutuklandı.

*Uludere’ye bağlı Robaski Köyü’nde 35 Kürdü hava bombardımanı ile katleden AKP Hükümeti, katliamı protesto edenleri yeni yılın ilk gününde, gaz bombaları, tazyikli su, jop, panzer ve biber gazı ile karşıladı.

*İstanbul’un Gazi, Esenyurt ve Sultanbeyli İlçeleri’nde BDP’nin düzenlediği protesto yürüyüşlerine polis sert müdahalede bulundu. BDP’lilere TOMA araçları, panzerler ve gaz bombalarıyla müdahale eden polis, sokak ortasında adeta ‘işkence şovu’ yaparak bir çok kişiyi hastanelik etti.

*AKP Hükümeti’nin 2011 yılının son gününde katliam ile birlikte infazları da Kürtlere hediye olarak sunmuştu. Diyarbakır’da polis tarafından infaz edilen HPG'li Mekin Kar ile Agit Altan'ın cenazeleri Malatya Adli Tıp Morgu’ndan alındı. Cenazeler Diyarbakır ve Siirt’e doğru yol alırken AKP polisi ise iş başında idi. Cenazeler Diyarbakır’da yüzlerce kişi tarafından karşılanırken, Cemaat polisi ise cenazelerin yüzlerce araçlık konvoy ile kente girmesini engellemek istedi. Bazı araçları panzer ile ezmeye çalıştı.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: