2 Ocak 2012 Pazartesi

Özgür Halk Editörü Sürmeli’ye 47 Yıl Hapis

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi Özgür Halk Dergisi 7 çalışanın yargılandığı davada Kürt gazetecilere ceza yağdırdı. Derginin editörlerinden Sebahattin Sürmeli 47 yıl, diğer 6 gazeteci ise 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Özgür Halk Dergisi'nin çalışanlarının 2006 yılından beri yargılandıkları davanın karar duruşması görüldü. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında, 7 yıldır tutuklu bulunan dergi editörü Sebahattin Sürmeli ile dergi çalışanları Tuncay Gündoğan, Yaşar Duman, Mahmut Bozdoğan, Suat Kolca, Fettullah Erkan, Erdinç Bolca ve avukatlar hazır bulundu.
Karar duruşmasında Sebahattin Sürmeli Kürtçe savuma yapmak istedi. Ancak Sürmeli’nin savunması mahkeme tarafından "Sanık Kürtçe dilinde konuştu, ancak anlaşılamadı" denilerek kesildi.

Bunun üzerine söz alan Sürmeli’nin avukatı Hacer Çekiç, savunmalarının hazırlayabilmeleri için mahkeme heyetinden süre talep ederken, mahkeme bu talebi "Mahkemeyi uzatmaya yönelik bir talep" gerekçesiyle ret etti. Bu duruma tepki gösteren Çekiç, yapılanın AİHM sözleşmesinin 5. ve 6. maddelerinin ihlali olduğunu belirtti. Gazetecilik yapan müvekkili Sürmeli’nin iddianamede ‘örgüt üyesi’ gibi muamele edildiğini belirten avukat Çekiç, Sürmeli'nin katıldığı cenaze törenlerinin de suç delili olarak dosyaya konmasının kabul edilmez olduğunu, müvekkilinin 5 yıldır tutukluluk süresinin de göz önünde bulundurularak serbest bırakılmasını talep etti.

Savunmaların ardından mahkeme heyeti Sürmeli'ye, "Patlayıcı madde bulundurmak" iddiasıyla 3 yıl, "patlayıcı madde kullanma" maddesinden 4 yıl 6 ay, "örgüt adına suç işlemek" maddesinden 5 yıl, "örgüt üyeliği" maddesinden 7 yıl 6 ay ve "sahte kimlik kullanma" maddesinden 2 yıl olmak üzer ikişer defa ceza verirken, "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla üçer defa olmak üzere 3 yıl hapis cezası verdi. Sürmeli'ye toplam 47 yıl hapis cezası verilirken, dergi çalışanı Yaşar Duman için ise "Örgüt propagandası" maddesinden 1 yıl ve "Sahte kimlik kullanmak" maddesinden 2 yıl olmak üzer toplam 3 yıl hapis cezası verilirken, diğer sanıklara ise "Örgüt propagandasından" birer yıl ceza verildi.

Böylece, çoğunluğu Kürt olmak üzere, dünyada en çok gazetecinin cezaevinde bulunduğu ülke unvanına sahip Türkiye, yeni yıla da Kürt gazetecilere ağır hapis cezaları ile girmiş oldu.

22 Aralık günü Kürt medyasına yönelik eş zamanlı operasyonlar düzenlenerek, 49 gazeteci ve medya çalışanı gözaltına alınmıştı. Bunlardan 35’i 24 Aralık günü tutuklanmıştı. Türkiye 95 tutuklu gazeteci ile dünyanın gazeteciler açısından en büyük cezaevi durumunda. Bundan dolayı Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi basın özgürlüğü düşmanı ülkeler listesine almıştı.

Hiç yorum yok: