2 Ocak 2012 Pazartesi

Öcalan’a 20 Günlük Hücre Cezası

Asrın Hukuk Bürosu avukatları, 29 Kasım 2011 tarihinde müvekkilleri Abdullah Öcalan'a 20 günlük hücre cezası uygulandığını belirterek, Öcalan'ın en temel haklarının bile siyasi malzeme ve şantaj konusu yapıldığı bildirdi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesi 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana engellenirken, İmralı Cezaevi'nde Öcalan'a yönelik 29 Kasım 2011 tarihinde 20 günlük hücre cezası verildiği ortaya çıktı.

Öcalan'a yönelik tecrit ve hücre cezasına ilişkin Asrın Hukuk Bürosu tarafından yapılan yazılı açıklamada Öcalan üzerindeki tecrit koşullarının son dönemlerde ağırlaştırıldığı ve daha da kapsamlı hale getirildiği vurgulandı ve şöyle denildi:

"Müvekkilimiz Sayın Abdullah Öcalan ile haftalık olağan görüşmelerimiz 27 Temmuz'dan beri değişik gerekçelerle engellenmekle beraber müvekkilimiz Sayın Öcalan'ın, mektup ve telgraf yoluyla iletişim kurmasına da izin verilmemektedir. İçerisinde bulundukları son durumu öğrenmek için kendisine en son gönderdiğimiz 16 Kasım 2011 tarihli (kendisine verilip verilmediğini bilmediğimiz) mektuba da cevap almış değiliz. Müvekkilimiz Sayın Öcalan'a telefon hakkı tanınmadığı ve yazdığı mektuplar da gönderilmediğinden dış dünyayla tüm bağı koparılarak, tam bir tecrit içinde tutulmaktadır. Müvekkilimiz Sayın Öcalan ve orada tutulan diğer 5 müvekkilimizle 5 aydır görüştürülmediğimiz için kendilerinden ve içerisinde bulundukları koşullardan haberdar olamamaktayız. En son müvekkilimiz Sayın Cumali Karsu'nun yazmış olduğu bize ulaşan fakstan, İmralı Cezaevi'ne sonradan getirilen 5 müvekkilimizin önceki cezaevlerinde almış oldukları disiplin cezalarının (bazı etkinliklere katılmaktan alıkonulmak) uygulamaya konulduğu ve müvekkilimiz Sayın Öcalan' a ise 'hücre cezası' verildiğini, bu durumun 29 Kasım 2011 tarihinden başlayarak devam ettiğini öğrendik.
2009 YILINDA VERİLEN CEZAYMIŞ

Ancak cezaevi yetkililerinden şifahen aldığımız bilgiye göre; müvekkilimiz Sayın Öcalan' a 2009 yılında verilmiş olan 20 günlük hücre cezası 29 Kasım 2011 tarihinden itibaren uygulamaya konulmuştur. Müvekkilimiz Sayın Öcalan'ın avukat ve aile görüşmeleri dışında herhangi bir yolla iletişim kurma olanağı da bulunmadığından uygulamaya konulan bu hücre cezasından, bittikten sonra haberdar olabildik. Dolayısıyla bu uygulamalara karşı hukuk yollarına başvurma olanağımız ortadan kaldırılmış, bu temelde Sayın Öcalan'ın savunma hakkı yine ihlal edilmiştir. Ayrıca son dönemde iktidar tarafından hazırlanan kişiye özel bir kanun teklifiyle, fiili olarak uygulanan bu insanlık dışı işkence anlamına gelen ağırlaştırılmış tecrit koşulları yasallaştırılmaya çalışılmaktadır. Yine evrensel hukukun genellik ve eşitlik ilkelerine aykırı olarak müvekkilimiz Sayın Abdullah Öcalan'a yönelik hazırlanan bu kanun teklifi ile zaten kısıtlı olan savunma hakkını tamamen ortadan kaldırmaktadır. Müvekkilimiz Sayın Abdullah Öcalan'ın en temel haklarını bile siyasi malzeme ve şantaj konusu yapan, savunma hakkını ortadan kaldıran ve fiili olarak uyguladığı işkenceyi yasallaştırmaya hazırlanan devlet ve hükümet yetkililerini bir an önce tecrit politikasına son vermeye çağırıyoruz."
KURUMLARA ÇAĞRI

Açıklamada, kamuoyuna, insan hakları kurumları ve devlet yetkililerine şu çağrı yapıldı: "Bu temelde başta AİHM ve CPT olmak üzere tüm hukuk ve insan hakları kuruluşlarını, devlet ve hükümet yetkililerinin hukuku ve insan haklarını hiçe sayarak müvekkilimiz Sayın Öcalan'a uyguladığı insanlık dışı işkence anlamına gelen ve demokratik çözüme, barışa hizmet etmeyen tecrit politikasına karşı etkili girişimlerde bulunmaya çağırıyoruz."

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: