3 Ocak 2012 Salı

Kürtler Cezaevine, AKP’nin Dolandırıcıları Makamlara

Bitlis - Kayseri’nin Felahiye ilçesi Büyüktoraman Kasabası’nın AKP’li Belediye Başkanına nitelikli dolandırıcılık ve evrakta sahtecilik suçlarından 6 yıl 8 ay ceza verilmesine rağmen, henüz belediye başkanı hakkında bir işlem başlatılmadığı öğrenildi. Buna karşılık Kürtlerin bütün seçilmişleri hakkında davalar açılırken, bir çoğu da tutuklanıyor.

Yeni ‘demokrasi paketi’ hazırlığında olan AKP, Kürt siyasetçilerini, gazetecilerini ve belediye başkanlarını tutuklarken, nitelikli dolandırıcılık ve evrakta sahtecilik suçlarından ceza alan belediye başkanının hakkında herhangi bir işlem yapmıyor.

Görevden alınan Bitlis’in Hizan İlçesi Kolludere Belediye Başkanı BDP’li Lezgin Bingöl, konuyla ilgili ANF’ye bilgi verdi. Bingöl’ün verdiği bilgiye göre, Felahiye ilçesine bağlı Büyüktoraman Kasabası’nın AKP’li belediye başkanı Ali Temirci’ye Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde nitelikli dolandırıcılık ve evrakta sahtecilik suçlarından iki ayrı davadan toplam 6 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

Temirci hakkında, başkasının hizmet süresini kullanarak, emekli olduğu için Kayseri 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan 2 ayrı dava sonuçlandı. 18 Haziran 2010 tarihli 20010/146 esas nolu birinci kararda Temirci hakkında 5237 sayılı TCK’nın 43/1’inci maddesi gereğince 3 yıl 9 ay hapis ve 5 bin gün adli para cezası verildi. 22 Kasım 2011 tarihli 2011/221 esas nolu ikinci kararda ise aynı kanunun 62’nci maddesi gereğince 2 yıl 11 ay hapis cezası aldı Temirci.

“İSTER HISRIZ İSTER ARSIZ OL, YETERKİ AKP’Lİ OL”

Toplam 6 yıl 2 ay hapis cezası alan AKP’li belediye başkanı hakkında bir işlem yapılmamasının skandal bir durum olduğunu ifade eden Lezgin Bingöl, İçişleri Bakanlığı tarafından AKP’li Temirci hakkında bir işlem yapılmamasını çifte standart olarak değerlendirdi. AKP’nin ustalık dönemi icraatlarının bir bir görüldüğüne işaret eden Bingöl, şunları kaydetti:

“AKP, ustalık dönemi eseri, ‘Ne olursan ol, ister hırsız, ister arsız, ister vurguncu ol, ama yeter ki AKP’li ol’ mantığını, toplum belleğine kazımayı amaçlıyor. Kanun çarkları BDP ve Kürtleri öğütmek için dönüyor. TMK gibi kanunlar devreye sokularak, Kürt halkının temsilcileri, siyasetçileri ve gazetecileri oluşturulan mekanizmada cezalandırılıyor. Buna karşın hırsızlığı, dolandırıcılığı ayyuka çıkan AKP’liler savunularak, kollanıyor. Temirci gibi bahsi geçen suçlardan ötürü cezalandırılan bir kişi tek bir gün dahi belediye başkanlığını yürütemez.”
Bir basın açıklamasında tertip komitesinde olduğu gerekçesiyle Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetişkin ve kendisi hakkında açılan davalar sonucunda belediye başkanlıklarının düşürüldüğünü anımsatan Lezgin Bingöl, Temirci gibi bir seçilmiş hakkında herhangi bir girişimde bulunulmamasının AKP’nin demokrasi standartlarına işaret ettiğini söyledi.

AKP’Lİ TEMİRCİ’NİN SAHTEKARLIĞI

Büyüktoroman Belediye Başkanı AKP’li Temirci 1997 ile 1987 yılları arasında 8 yıl 1 ay başkasının hizmet süresinden yaralanıp, 2003 yılında emekli olarak 2004 tarihinden itibaren emekli aylığı almaya başladı. 2009 yılına kadar 78 bin lira emekli maaşı aldığı tespit edilen AKP’li Temirci'nin bugüne kadar Bağ-Kur'a hiç prim günü ödemediği de öğrenildi.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: