3 Ocak 2012 Salı

Bu TSK’da Hep Kürtler mi İntihar Eder?

Urfa - Yılbaşı gecesi intihar ettikleri belirtilen Urfalı ve Vanlı iki askerin yakınları intihar iddialarına inanmadıklarını belirterek, İHD ve Mazlum-Der’e başvurdu. Urfalı asker Semih Çiftçi’nin yakınları kurşunun kafasının arkasından girdiğini belirterek, çocuklarının intihar ettiğine inanmadıklarını söylediler.

Elazığ merkeze bağlı Poyraz Köyü Jandarma Karakolu’nda ve Antep’in Islahiye ilçesinde askerlik yapan iki Kürt askerin yılbaşı gecesi intihar ettikleri iddia edildi. Askerlerden biri Urfa'nın Siverek İlçesi nüfusuna kayıtlı Semih Çiftçi. Yılbaşı gecesi nöbet kulübesinde intihar ettiği ileri sürülen Semih Çiftçi’nin naşı bugün Siverek'te cenaze töreni düzenlenmeden defnedildi.

Beş aydır asker olan Çirtçi'in ölümünden kuşku duyan yakınları İHD ve Mazlum-Der’den hukuki yardım talebinde bulundu. Çiftçi'nin dayısı Kamil Göktaş, yeğeninin intihar ettiğine inanmadıklarını belirterek, ilgili kurumlardan yardım istedi. Göktaş, “Olay, yılbaşı gecesi olmuş ve tüm akrabalarını aramış. O gece nöbetteymiş. Görgü tanığı olarak alt katta asker nöbet tutuyormuş. Silah sesini duymuş ve Semih'in intihar ettiğini söylemiş. Biz intihar ettiğini düşünmüyoruz” dedi.

“KÜRDÜZ DİYE ÖLMEMELİYİZ”


Yeğeninin kafasının arka kısmından kurşun girdiğini aktaran Göktaş,Kafasının arkasına sıkılmış, kulak arkasından giren kurşun alnının üstünden çıkmış. Silah namlusunu kafasının arkasına dayaması imkansızdır. Anne ve babası halen olayın şokunu yaşıyor. İki ay sonra otopsi sonucu açıklanacak. Kürdüz diye ölmemeliyiz" diye konuştu.

İntihar ettiği iddia edilen bir diğer Kürt asker ise Van’ın Muradiye İlçesi’ne bağlı Ünseli Beldesi nüfusuna kayıtlı 19 yaşındaki Lütfü Esmer. Yılbaşı gecesi intihar ettiği iddia edilen Esmer’in cenazesi dün sabah saatlerinde Ünseli’de ailesi tarafından toprağa verildi.

“YEĞENİMİN BİR SORUNU YOKTU”

İntiharın şüpheli olduğunu belirten Esmer'in amcası Mehmet Güneş, İHD Adana Şubesi'ne başvurarak, hukuki yardım talebinde bulundu. Yeğeninin, iki aylık asker olduğunu ve Van depremi nedeniyle 50 günlük izin kullandığını anlatan Güneş, “Yeğenimin hiçbir şekilde herhangi bir sorunu yok. Yeğenim intihar edecek kadar cahil değildir. Yılbaşı gecesi 4-6 nöbetini tuttuğu esnada iddiaya göre G-3 piyade tüfeğiyle oynarken kendisini vurmuş. Hem de gözünden aldığı mermiyle vurulduğu iddia ediliyor" dedi.

“HEP KÜRT ÇOCUKLARI MI ASKERDE ÖLÜYOR?”

Askere giden Kürt çocuklarının çoğunun askerde intihar ettiği veya kazayla öldüğü iddialarına işaret eden Güneş, “Neden Kürt çocukları hep ölüyor? Son derece düşündürücü bir olay ve üzücü bir durumdur. Askerlikte hep Kürt çocukları mı intihar ediyor? Başkalarının çocukları neden intihar etmiyor” diye sordu. Bu olayların ayrıntılı bir şekilde incelenip, soruşturulması gerektiğini ifade eden Güneş, ilgilileri duyarlılığa ve sorumluluğa davet etti. Güneş, “Bu askerlik nasıl bir ortamdır ki bu gençler hayatlarına son veriyor. Nasıl şeyler yaşanıyor ki bu çocuklar hayatlarına son veriyorlar” diyerek, tepki gösterdi.

ANF NEWS AGENCY

Hiç yorum yok: