25 Aralık 2011 Pazar

Mahkemeden O Polise Ödül!

Hakkari'de Seyfullah Turan adlı çocuğun kafasına öldüresiye dipçiklerle vuran ve tepkilere neden olan özel harekat polisi Bahadır Turan'a ceza yerine ödül verildi.
 
Hakkari'de DTP'nin kapatılmasının protesto edildiği eylemde polisin kitleye müdahalesi sonrasında Seyfullah Turan adlı çocuğun kafasına öldüresiye dipçiklerle vuran ve tepkilere neden olan özel harekat polisi Bahadır Turan'a ceza yerine ödül verildi. Mahkeme polis Turan'ın cezasında taksirle (istemeden) yaraladığı gerekçesiyle indirim üstüne indirim yaptıktan sonra verdiği 6 ay 7 günlük cezayı da erteledi.

Hakkâri'de 23 Nisan 2009'da kapatılan DTP'nin eyleminde çıkan olaylarda Özel Harekat Polisi Bahadır Turan'ın kafasını dipçikle ezdiği çocuğun görüntüleri büyük tepki çekmişti. Kafatasında kırık ve çatlaklar oluşan, hayati tehlike yaşayan Seyfullah Turan, yoğun bakımda 4 gün kalmış, doktorların yoğun çabası ile kurtarılmıştı. Olayın ardından, polis Turan hakkında, mağdur avukatlarının "kasten öldürmeye teşebbüs ve işkence" suçlarından dava açılmasını talep etmelerine rağmen, "kasten yaralama" suçundan dava açıldı.

Dava, güvenlik gerekçesiyle Hakkâri'de görülmeyerek Isparta'ya alındı. Davanın karar duruşması, önceki gün yapıldı. Duruşmada, sanık avukatı çocuğun sadece 4 gün hastanede kaldığı iddia edilirken, fiziki ve psikolojik arazının bulunmadığı da savunuldu. Avukat, olayın meşru müdafaa olarak nitelendirilmesini istedi. Savcılık ise esas hakkındaki mütalaasında, özel harekât polisinin, "kasten yaralama" suçundan 5 yıldan az olmamak üzere hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Polis meşru müdafaa yapmış!

Savcının talebine karşın, mahkeme ise polisin meşru müdafaa halinde ve psikolojisinin bozuk olduğu, zor kullanma yetkisini kullandığı gibi savunmaları dikkate alarak, polis memuruna, genellikle trafik kazaları ve benzeri istemeden yaralamaya sebep olma hallerinde uygulanan "taksirle yaralama" suçundan ceza verdi. Mahkeme, bu suçtan 6 ay hapse mahkum ettiği polisin cezasını önce vücutta kemik kırılması meydana geldiği için 9 aya çıkarttı, daha sonra ise zor kullanma sınırının kasıt olmadan aşılması halinde cezanın indirileceği hükmünü dikkate alarak, 7 ay 15 güne indirdi. Heyet, polis memuru Turan'ın mahkemeye karşı "saygılı" tutumu ve pişmanlığını gerekçe göstererek, iyi hal indirimi de yaptı. 6 ay 7 gün olarak belirlenen ceza, polisin iyi hali gerekçe gösterilerek hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kapsamına da alındı.

5 yıl boyunca suç işlenmemesi halinde cezanın bütünüyle ortadan kalkmasını öngören uygulama süresince, polisin herhangi bir adli denetime alınmasına da gerek görülmedi. İyi hali nedeniyle polisin cezasında hem indirim yapan hem de hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı veren mahkemenin, bu kanıya tek duruşmada ulaştığı da anlaşıldı.

95 ŞAİR SEYFULLAH İÇİN KALEME SARILMIŞTI...

Aralarında Küçük İskender, Hicri İzgören, Arif Damar, Cezmi Ersöz, Roni Margulies, Eren Aysan, Gülsüm Cengiz, Haydar Ergülen, Nevzat Çelik, Selim Temo, Sennur Sezer'in de olduğu 95 şair Seyfullah Turan için 21 bölümlük ortak şiir yazmıştı. Semih Poroy da çizimleriyle bu şiiri resimlemişti.

Hiç yorum yok: