22 Kasım 2011 Salı

Yüzbinlerce Siteye Sansür Geliyor...Tabii Bizimkine de

İnternette sansür uygulaması yarın başlıyor. Yeni uygulama ile birlikte yasaklı site sayısının yüzbinlere ulaşması beklenirken, Alternatif Bilişim Derneği, BTK’nin merkezi filtreleme uygulaması iptali için Danıştay’da iptal davası açtı.
 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), ‘güvenli internet’ adı altında sansür uygulaması yarın hayata geçiyor. Yarından itibaren BTK istediği siteye erişimi engelleyecek. Türkiye’de sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte erişim engelli internet sitesi sayısı 6 bini geçerken ‘güvenli internet’ uygulamasıyla bu sayının yüz binleri bulması bekleniyor.

22 Şubat 2011’de yayımlanan ilk BTK kararı yoğun eleştiriler sonucu Ağustos 2011 içinde geri çekilmişti. Revize edilen kararın yeni versiyonu 16 Eylül 2011’de tekrar yayımlandı. BTK salı gününden itibaren internet kullanıcılarının ‘güvenli interneti’, isteğe bağlı ve ücretsiz olarak kullanılabileceğini açıklarken hizmetin, çocukların ve gençlerin internet üzerindeki bilgi kirliliğinden ve zararlı içeriklerden korunmaları amacıyla geliştirdiğini savundu.

MİLYONLARI ETKİLEYECEK 

Alternatif Bilişim Derneği’ne göre BTK’nin düzenlemesi iddia edilenin aksine salt gönüllülük esasına dayanmıyor. İnternet servis sağlayıcıları idarenin sunduğu listeleri beyaz ve kara listeleri reddedemeyecekler. İdare, devletin gücü ayrıcalıklarını kullanarak milyonları etkileyen bir düzenlemeyi yetkisini aşarak zorunluluk haline getiriyor.

Yarından itibaren internette “devlet eliyle merkezi bir şekilde” sansür yapılacak ve hizmetten yararlanacakların hangi sitelere erişeceği / erişemeyeceği BTK tarafından belirlenecek. Kullanıcıların filtre içeriklerini değiştirme özgürlükleri de bulunmuyor.

Kamuoyunun yanıltıldığını söyleyen Alternatif Bilişim Derneği, güvenli internetin ancak dijital okuryazarlık ve yeni medya okuryazarlığı ile mümkün olabileceğini belirtti.
 
BTK HOŞUNA GİTMEYEN SİTEYİ KAPATACAK

İnternet Teknolojileri Derneği Başkanı Mustafa Akgül ise dünyada 500 milyona yakın internet adresinin bulunduğunu belirterek “BTK hangi yetkiyle, hangi insan gücüyle bunları değerlendirmeye tutacak. Bu yetkiyi kim ona veriyor. Bu sitelerin içeriği her an değişiyor. Bunları nasıl kontrol edecek. BTK’nin burada adil olma şansı yok. Hoşuna gitmeyen siteyi yada içeriği kafasına göre kara listeye alıp siteye erişimi engelleyebilir” dedi.

YARGISIZ İNFAZ 

BTK’nin yargısız infaz yaptığını mahkeme kararı olmadan kurulun tek tip bir filtreyi yurttaşlara gönüllü de olsa dayatma yetkisinin bulunmadığına dikkat çekerek, BTK’nin kara listesine girecek linklerin de belli olmadığını söyledi.

NEDENİ BİLİNMEYECEK 

Akgül şöle konuştu: “BTK’nin neleri yasakladığını önceden görmek mümkün değil. Kaç tane siteyi yasaklayacaklar onu Allah bilir. Saydam bir çalışma alışkanlıkları yok. Kendi bildiklerini yapıyorlar. Yetkilerini yasadan almıyorlar, hukuğun temel ilkelerini çiğniyorlar. BTK, beğenmediği içerikleri mahkeme kararı almadan sen erişemezsin, iletişim yapamazsın diyecek. Sadece siz siteye girdiğinizde sitenin yasaklandığını görebileceksiniz. Ama bu sitenin neden yasaklandığı ile ilgili size kimse hesap vermeyecek.” 
 
İPTAL DAVASI 

Bu arada Alternatif Bilişim Derneği, BTK’nin merkezi filtreleme uygulaması ile ilgili kararın ve ilgili Güvenli İnternet Hizmetine İlişkin Usul ve Esaslar’ın iptali için Danıştay’da iptal davası açtı.

NOT İnternet kullanıcıları bilgisayarlarında gerekli ayarları yaparak bu sansürü aşabilirler. Bu konuda anasayfamızdaki İnternet Sansürünü Del sekmesinden gerekli bilgiyi edinebilir ve ayarlarınızı yapabilirsiniz. Bu blog sayfası büyük ihtimalle faşist türk devletinin yasaklama hedefinde olacağından okuyucularımızın bu ayarları gecikmeden yapmasını tavsiye ediyoruz.

Hiç yorum yok: