21 Kasım 2011 Pazartesi

Karayılan’dan Suriye’deki Kürt Muhalefetine Önemli Mesajlar

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Suriye ve Batı Kürdistan’daki son gelişmeler konusunda önemli mesajlar verdi. Suriye’deki Kürt muhalefetinin dikkatli olması, bölgeyi yeni bir sürecin beklediğini ve Kürtler için tarihi fırsatların ortaya çıktığını belirten Karayılan, ‘’Kürtler kendisini bütün olasılıklara hazır hale getirmeli. Öz savunmalarını geliştirmeleri” çağrısı yaptı.

Suriye’deki Kürt muhalefetine ise “hata yapmamaya özen gösterin” çağrısı yapan Karayılan “Kürt muhalefeti hata yapmamaya çok özen göstermeli. Kürt parti ve gruplar dış güçlere kendisini kullandırmamalı” dedi. Dün Serê Kaniyê kentinde onbinlerce kişinin katılımıyla toprağa verilen KCK üyesi Rüstem Cudi için de Karayılan “Böyle değerli bir militanın ölümü Kürt halkı için büyük bir kayıptır” diyerek Batı Kürdistan’ı Cudi’nin anısına sahip çıkmaya çağırdı.

BÖLGEYİ YENİ BİR SÜREÇ BEKLİYOR

Roj TV’de dün akşam Kürtçe yayınlan “Bernama Taybeti” (Özel Program)’ın konuğu olan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Suriye, Batı Kürdistan ve bölgedeki gelişmeler konusunda açıklamalar yaptı. Bölgede yaşayan halkların başkaldırısını yerinde gördüklerini ve bunu desteklediklerini söyleyen Karayılan, ancak dış müdahalelere karşı olduklarını vurguladı. Halkların demokrasi getireceğine inandıklarını belirten Karayılan şöyle konuştu:

“Halklar kendi demokrasilerini getirmediği takdirde müdahale eden dış güçler, kendilerine bağlı rejimleri yeniden inşa ederler, zaten eskiden de öyleydi. Bu yüzden bölge halkının iradesi ve gücüyle demokrasi gelişmeli. Gelişmeler şunu gösteriyor; ne olursa olsun rejimler artık değişecek. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, bölgeyi yeni bir süreç bekliyor.”

Ortadoğu’da en fazla baskı gören halkların başında Kürt halkının geldiğine dikkat çeken Karayılan devamla şu değerlendirmeyi yaptı: “Kürtlerin ülkesi dörde bölündü, kimlikleri inkar edildi. 90 yıl boyunca yaşadıkları her yerde inkar ve imha politikası dayatıldı. Eğer en fazla demokrasiye ihtiyaç duyan halklardan söz edilecekse, bunun başında şüphesiz Kürt halkı gelecektir. Her ne kadar dış güçler müdahale etmek isteseler de halkların gerçek demokrasiye kavuşacakları günler yakındır. Buna öncülük edecek olan da Kürtlerdir.”

SURİYE’DEKİ KÜRTLER FIRSATLARI İYİ DEĞERLENDİRMELİ

Suriye’de sıcak günlerin yaşandığını hatırlatan Karayılan, son gelişmelerle birlikte Batı Kürdistan için doğan tarihi fırsatlara dikkat çekti. Bu parçada yaşayan Kürtlerin bazı haklar elde ettiğini söyleyen Karayılan şu uyarılarda bulundu:

“Burada önemli olan şudur; bu fırsatlar iyi değerlendirilmelidir. Ancak öyle görünüyor ki bazı sorunlar yaşanıyor. Her şeyden önce oradaki halkımız fedakar ve yurtsever bir halktır, Kürdistan’ın diğer parçaları için önemli hizmetlerde bulunmuştur. Küçük bir parça olabilir, fakat hem yurtseverliği, hem de bilinç ve anlayış düzeyi ile burada yaşayan halkımız çok değerlidir. Buradaki halkımız birliğini oluşturarak kendisini sisteme dayatmalıdır. Ancak öyle görünüyor ki, bazı oyunlar var.

Şunu hatırlatmakta yarar var; 1945’ten 1963’e kadar Suriye’de birçok kez rejim değişti. Ancak Kürtler bundan hiçbir şekilde istifade etmediler. Şimdi ise yine benzer şekilde Suriye ve Batı Kürdistan için tarihi bir fırsat söz konusudur. Kürtler burada temel yasal haklarını elde edebilir, bir halk olarak tanınabilir. Fakat bunun için Kürt birliğinin, bir Kürt stratejisinin sağlanması gerekiyor. Şimdi herkes bir tarafa çekiliyor, böyle olmaz.”


Suriye’deki bazı muhalif gruplara dış güçlerin özellikle de Türkiye ve AKP’nin müdahalesinin söz konusu olduğunu belirten Karayılan, “Şu anda kurulan ulusal meclisin Kürtlere bakışı, iktidarınkinden farklı değil. Kürtlerin durumu hiçbir şekilde gündeme gelmemiş” dedi.

BATI KÜRDİSTAN HALKI TAVIR ALSIN

Kürtlerin gündem dışı bırakılmasında AKP’nin büyük bir rolü olduğuna dikkat çeken Karayılan, AKP’nin bölgedeki politikalarını ise şöyle yorumladı:

“AKP, hiçbir şekilde Batı Kürdistan’da Kürt kimliğinin tanınmasını istemiyor. AKP, 20 milyon nüfusluk Kürtlerin kimliğini tanımıyor, inkar ediyor, nasıl 2 milyon Kürdü tanıyacak. Örneğin Meclisi Vatan, AKP’nin şemsiyesi altından çıkmalı, Kürtlerin demokratik haklarını tanımalı. Bölgedeki güçler şunu iyi anlamalı; Ortadoğu’da Kürtsüz demokrasi asla mümkün değil. Kürtlerin temel haklarını inkar edeceksiniz, sonra da demokratım diyeceksiniz.

Heyeti Temsil’in Kürtlere yaklaşımı biraz daha iyi. Burada önemli olan Kürt kurum, kuruluş, grup ve partilerin birliğidir. Muhalefet gidip İstanbul’da toplanıyor, bu nasıl bir çelişkidir? İstanbul, Kürdistan’ı işgal etmenin merkezidir. Geleceği düşünmeden, ani hareket eden örgütler, oynan oyunlar konusunda duyarlı olmalı. Tam bir politika ve birliğin oluşturulmaması yüzünden Batı Kürdistan’da parçalı bir Kürt siyaseti var. Batı Kürdistan halkına bu parçalı politikaya karşı tavır almaya çağırıyorum.”


Batı Kürdistan’da bir Kürt birliğinin sağlanmasının hayati öneme sahip olduğunu önemli vurgulayan KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan bu konuda ise şu uyarıda bulundu: “Biri Ankara, bir Bağdat’a giderse olmaz, böyle birlik olmaz. Birliğin olursa şimdiki rejim de seni dikkate alır. Herkes tercihini doğru yapmalı. Suriye’de Kürt muhalefeti, özgür vatandaşlık, demokratik özerklik projelerinden yana olmalı. Kürt muhalefeti hata yapmamaya çok özen göstermeli.”

ÖZ SAVUNMA GELİŞTİRİLMELİ

Suriye’de sivil gösteriler yerine artık silahlı çatışmaların başladığını ifade eden Karayılan’a göre muhalefetin silahları Türkiye’den gidiyor. Suriye’de sürecin gittikçe hassas bir hal aldığına dikkat çeken Karayılan “Kürtler burada kendilerini heba etmemeli, hemen bir taraf olmamalı. Tabii Kürtler saldırı yerine öz savunmasını geliştirmeli. Halk da bunu esas almalı. Kürtler kendisini başkası için kurban etmemeli. Çünkü bazı güçler Kürtleri kullanmak istiyor” dedi.

2004 yılında bazı ırkçı grupların eliyle Kürtlere karşı şiddet uygulandığını hatırlatan Karayılan “Şimdi tek tük Kürtlere yönelik saldırı dışında, Suriye’nin diğer bölgelerine göre Kürdistan’da büyük saldırılar meydana gelmedi. Öyle görünüyor ki rejim Kürtleri karşısına almak istemiyor. Kürtler de bu durumu doğru kullanmalı. Bu her zaman öyle sürecek diye bir şey yok tabii, Kürtler kendisini bütün olasılıklara hazır etmeli” şeklinde konuştu.

“RUSTEM CUDİ’NİN ŞEHADETİ KÜRT HALKI İÇİN BÜYÜK BİR KAYIP”

Karayılan, Türk ordusunun Ekim ayında gerilla alanlarına yönelik saldırılarında hayatını kaybeden ve dün Batı Kürdistan’ın Serê Kaniyê kentinde onbinlerce kişinin katılımıyla toprağa verilen KCK üyesi Rüstem Cudi (Rüstem Osman) için ise şunları söyledi:

“Batı Kürdistan’dan saflarımıza yüzlerce gerilla katılmış, büyük fedakarlıklar ve destanlar yazarak büyük bir rol oynamışlardır. Bunların arasında Rüstem ve Şilan yoldaşlar KCK Yürütme Konseyi üyeleriydiler. Hatta Rüstem arkadaş PKK Meclisi’nin de üyesiydi. Böyle bir şahadet bizi derinden üzmüştür, hala da kabullenmekte zorlanıyoruz. Kürdistan’da yaşamını halkına feda eden insanlar çok değerlidir. İşte şehit düşen arkadaşlarımız böyle arkadaşlardı.

Rüstem arkadaşımızın ideolojik bir derinliği de vardı. O, aynı zamanda PKK ideolojik merkezinin koordinatörüydü. PKK’nin ideolojik, bilimsel ve hatta sanat cephesinde güçlenmesi alanında sorumluluk almıştı. Derindi ve ilke sahibiydi. Böyle yetişmiş, bilinçlenmiş militanlar kolay kolay ortaya çıkmıyor.


RÜSTEM ARKADAŞI TANIMAK BÜYÜK BİR ONURDU

Rüstem arkadaş, yüzlerce kadroyu eğitiyor, yetiştiriyordu. Böyle kadroların şahadeti Kürt halkı için büyük bir kayıptır. Böyle kayıpların yeri hemen doldurulamaz. Ama onlara da bir sözümüz var; silahlarını ve bayraklarını yerde bırakmayacağız, anılarına sahip çıkacağız. Rüstem arkadaşı 20-25 yıldır tanıyorum. Böyle arkadaşları da görmek ve onlarla birlikte mücadele etmek de bizim için büyük bir onurdur. Aynı zamanda bu aileleri için de büyük bir onur olmalı. Böyle şahadetler hem bizim, hem bütün Kürdistan ve özellikle de Batı Kürdistan için bir mücadele çağrısıdır.”

Hiç yorum yok: