22 Kasım 2011 Salı

70'i Avukat 100'ü Aşkın Gözaltı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gazetecileri, muhalifleri ve Öcalan’ın avukatlarını hedef göstermesi ardından 16 ilde yapılan baskınlarda 70’i avukat ve biri gazeteci olmak üzere 100’ü aşkın kişi gözaltına alındı

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından "KCK operasyonu" adı altında avukatları hedef alan baskınlarda İstanbul'da gözaltına alınan avukatların sayısının 47 olduğu bildirildi. Asrın Hukuk Bürosu'nda devam eden aramalara katılan Av. Özcan Kılıç, basın mensuplarına bilgi verdi. Kılıç, İstanbul merkezli yapılan operasyonlarda 16 ilde gözaltına alınanların bu ile getirileceğini söyledi.

Kılıç, gözaltına alınanların toplam sayısının 80’e ulaştığını belirtirken, Kocaeli ve diğer kentlerden gelen gözaltı haberleri, sayının 100’ü geçtiğini gösteriyor. Sadece İstanbul, Diyarbakır ve Kocaeli'ndeki baskınlarda 102 kişi gözaltına alındı.

Kılıç, gözaltına alınan meslektaşlarının hemen hemen hepsinin PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın savunmasını üstlenen avukatlar olduğu bilgisini verdi. Kılıç, dosyada "gizlilik" kararı olduğu için ilk 24 saat avukatlara da bilgi verilmediğinden, avukatlarının ne ile suçlandıkları yönünde net bir bilgi olmadığını söyledi. Asrın Hukuk Bürosu'nda tüm bilgisayar ve belgelerin incelendiğini belirten Kılıç, aramaların gece geç saatlere kadar sürmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

70 AVUKAT GÖZALTINDA

İstanbul'daki 47 avukatla birlikte Muş'ta Av. Mensur Işık, Siirt'te Av. Şakir Demir, Diyarbakır'da Baran Pamuk, M. Nuri Deniz, Serkan Akbaş, Muharrem Şahin, Meral Atasoy, Fuat Çoşacak, Osman Çelik ve Mehmet Ayata, Urfa'da Av. Cemo Tüysüz, Mersin'de Av. Bedri Kuran, İzmir'de Servet Demir, Mehmet Bayraktar, Nezahat Paşa Bayraktar ve Mizgin Irgat, Şırnak'ta Av. Veysel Vesek ve Av. Hakzan Sadak, Batman'da Av. Mehdi Öztüzün, Van'da Sabahattin Kaya ve Cemal Demir, Ankara'da Nevzat Anuk, Hakkari'de Davut Uzunköprü gözaltına alındı.

ALINAK’IN KARS VE İSTANBUL’DAKİ EVLERİNE BASKIN

Kars'taki evi ve iş yeri basılan eski milletvekili Mahmut Alınak'ın İstanbul'daki evine de baskın düzenledi. Baskın sırasında evde bulunan Alınak ve kızının telefonlarına el konulduğu belirtilirken, arama ve gözaltılara karşı çıkan Alınak ile polisler arasında tartışmaların yaşandığı öğrenildi.

DİYARBAKIR’DA 38 GÖZALTI

Kürt siyasetçilerine yönelik operasyonun Diyarbakır ayağında ise gözaltına alınanların sayısı 38'e çıktı. Sabah saatlerinde bu yana özellikle Bağlar İlçesi'nde caddelerde, sokak başlarında bekleyen polis ile zırhlı araçlar, kent merkezi caddelerinde yoğun şekilde geçen zırhlı polis araçları ve sabah saatlerinden bu yana peş peşe havalanan savaş uçakları ile kentte olağan üstü görüntüler hakim. Sabah saatlerinde yaşanan gözaltıların ardından Ömer Gölcü adlı yurttaş iş yerine giderken, BDP ilçe binasına giden soyadı öğrenilemeyen Felemez adlı kişi polisler tarafından gözaltına alındı. Kentte şu ana kadar 38 kişinin gözaltına alındığı belirtilirken, gözaltı sayısının daha fazla olabileceği belirtiliyor.

Gözaltına alınanlardan bazıları

BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ömer Önen, BDP Bağlar İlçe Başkanı Ali Yüce, DTK Daimi Meclis Üyesi Bedia Akaya, Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Derya Tamriş, BDP Bağlar İlçe Yöneticisi Erdal Şenadam, BDP Bağlar İlçe Yöneticisi Abdulhamit Durmaz, İl Genel Meclis Üyesi Şafi Hayme, İl Genel Meclis Üyesi Fatma Kızılkaya, Bağlar Belediye Meclis Üyesi Kadri Göktimur, Barış Anneleri İnisiyatifi Üyesi Yüksel Barut, BDP çalışanları İrfan Çelik, Gülşen Çelik, M. Cevat Aydın, Tahir Baran, İbrahim Mercan, Abdullah Yalçın, Mehmet Okur, Recep Gümüş, Canan Güler, Eğitim Sen Üyesi Yusuf Eminoğlu, BDP çalışanları Şahin Seyyar, Nurettin Karataş. Ömer Gölcü, Latif İpek, Bilal Aranta, Şefik Yıldırım, M. Ali Adsız, M. Seydoş İçer ile soyadları öğrenilemeyen Garip ve Felemez adlı kişiler.

HAKKARİ'DE EV VE İŞYERLERİNE BASKIN

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde özel harekat polislerinde katılımıyla Av. Erdal Sefali ile Av. Ergun Canan'ın ev ve iş yerlerinde yapılan baskın sona erdi. İki avukat ev ve işyerlerinde bulunmazken, yapılan baskınlar, BDP ve kentteki sivil toplum örgütleri tarafından basın açıklamasıyla protesto edileceği belirtildi.

KOCAELİ'NDE 17 GÖZALTI

Kocaeli'nin İzmit, Derince, Körfez ve Başiskele ilçelerinde yapılan ev baskınlarında aralarında Sosyalist Gençlik Derneği (SGD) üyesi İlke Başak Baydar, ESP üyesi Emre Genç, Halkevleri GYK üyesi Metin Kaya'nın da aralarında bulunduğu 17 kişi gözaltına alındı. "Örgütüne üye olma", "Örgüt propagandası yapma", "Örgüte mali kaynak ve insan sağlama" gibi gerekçelerle yaşanan gözaltılar nedeniyle çok sayıda eve sabah 06.00 sularında polis baskın düzenledi. SGD ve ESP üyelerinin evlerinde bulunan ESP tüzük ve programı, ESP kuruluş deklarasyonu ve seçim dokümanları, Komünist Manifesto, Atılım Gazetesi, not defterleri ve bilgisayara el konuldu.

Gözaltına alınanların Kocaeli Emniyet Müdürlüğü`ne götürüldüğü öğrenildi.

TALİMAT ERDOĞAN’DAN

Bu operasyonun Başbakan Erdoğan’ın Asrın Hukuk Bürosu’nu hedef göstermesi ardından gelmesi dikkat çekti. Erdoğan geçen ay şöyle demişti: “Asrın Hukuk Bürosu diye bir yer var. İmralı’nın avukatları bu büroya bağlı. Sürekli avukat değiştiriyorlar. İmralı’ya tek avukat gitmiyor. İmralı’ya giden avukatlar bir şekilde Kandil ile İmralı arasında kontak kuruyor. Son zamanlarda bu görüşmeler olmuyor. Bir kaç aydır iletişimin kopuk olma sebebi bu.”

Erdoğan 7 Kasım günü de “Son KCK operasyonları... Kimse bizden bunun da durmasını beklemesin (..) KCK operasyonlarını destekleyenlere uyarımı ben yine yapıyorum: KCK'yı iyi tanımanız lazım. İyi tanımıyorsanız ehillerinden iyi öğrenmeniz lazım” diye tehdit etmişti.

TÜRKİYE İNSAN HAKLARI İHLALLERİ ŞAMPİYONU

AKP hükümeti, ülkede kendilerine muhalif tüm sesleri susturmak için ordu, yargı, polis ve tarikatları harekete geçirdi. Ekim sonunda yapılan baskınlarda tutuklananlar arasında yayıncı Ragıp Zarakolu ile profesör Buşra Ersanlı da vardı.

AKP iktidarı döneminde Türkiye insan hakları ihlallerinde dünya şampiyonu haline geldi. Mevcut durumda Türkiye, insan hakları savunucuları, avukatlar, öğrenciler, öğretmenler, sendikacılar, seçilmişler, çocuklar ve gazeteciler açısından dünyanın en büyük cezaevi durumunda.

20’yi aşkını öğretmen olmak üzere 40 dolayında sendikacı, 70 dolayında gazeteci, 500 öğrenci, 18’i belediye başkanı ve 8’i milletvekili onlarca seçilmiş ve yüzlerce çocuk tutuklu bulunuyor.

Hiç yorum yok: