19 Ekim 2011 Çarşamba

Uluslararası Basın: Son Yılların En Büyük Baskını


Gerilla güçlerinin Çukurca’da operasyon hazırlığı içinde olan askeri birlikler ve polise karşı gerçekleştirdiği baskınlar, uluslararası basında da büyük yankı uyandırdı.

AFP, Çukurca’daki gerilla baskınlarında ortaya çıkan bilançoyu, 33 askerin öldüğü 1993’teki olaydan bu yana Türk ordusunun en büyük kaybı olarak tanımladı. Baskınlarda en az 24 askerin öldüğünü bildiren BBC’de olayın, Türk ordusunun son yıllarda en fazla kayıp verdiği saldırılardan biri olduğunu belirtti.

TÜRK BİRLİKLERİ SINIRI 3-4 KİLOMETRE GEÇTİ İDDİASI

Reuters haber ajansı, baskın ardından Türk ordu birliklerinin hava ve karadan sınır ötesi operasyon başlattıklarını belirtirken, Türk özel birliklerinin karadan 3-4 kilometre ilerlediklerini iddia etti.

Alman haber ajansı DPA, Türk basınına dayandırarak baskınlarda 26 asker ölürken, en az 18’inin de yaralandığını kaydederken, bunun son birkaç yılda tek saldırıda yaşanan en büyük can kaybı olduğunu kaydetti.

‘PKK’NİN 1994’TEN BU YANA EN BÜYÜK SALDIRILARDAN BİRİ’

ABD’nin Uluslararası ekonomi gazetesi Wall Street Journal, Çukurca’daki baskında 20'den fazla asker ve polisi öldürdüğünü belirtti. Haberde, 1984 yılında eylemlerine başlayan PKK'nın şimdiye kadar en büyük saldırılarından birini gerçekleştirdiği vurgulandı.

‘EN KOORDİNELİ ÖLÜMCÜL SALDIRI’

Katar’dan yayın yapan El Cezire Televizyonu, İstanbul’daki muhabiri Anita McNaught’te dayanarak geçtiği haberde, HPG gerillalarının baskını ardından bölgede çatışmaların devam ettiğini bildirdi. Haberde, son saldırıların Türk ordusu tarafından 30 eylül günü 15 ayrı bölgeyi ‘geçici güvenlik bölgesi’ ilan etmesine karşı verilen cevap olabileceği ileri sürülerek, “Boyutu çok yüksek saldırılardır. PKK tarafından uzun dönemdir düzenlenen en koordineli ölümcül saldırıdır” denildi. Haberde ayrıca ANF’ye dayanarak, Türk kara birliklerinin Çukurca’da iki ayrı noktadan sınır ötesine geçtikleri aktarıldı.

‘SON YILLARIN EN BÜYÜK YENİLGİSİ’

Hollanda NRC gazetesi ise, Çukurca’daki baskınların Türk güvenlik güçleri için ‘son yılların en büyük yenilgisi’ anlamına geldiğini yazdı. Gazetenin Türkiye muhabiri Bram Vermeulen, başbakan ve dışişleri bakanının yurtdışı ziyaretlerini iptal etiklerine dikkat çekerek, bugün askeri operasyonlar dışında her hangi bir tartışmanın olmayacağını kaydetti.

Hiç yorum yok: