18 Ekim 2011 Salı

Kağıtsızlar Sayesinde Köşeyi Dönüyorlar

Ekonomik ve siyasal nedenlerden dolayı ülkelerini terkederek Avrupa’ya ulaşmayı başaran ilticacıları yoksulluk ve sefalet bekliyor. İşsizlik ile boğuşan Avrupa ülkelerinin artık ilticacılara ihtiyaçları yok.

İltica talebi reddedilen kağıtsızlar, karınlarını doyurabilmek için yoğun bir emek sömürüsüne tabi tutuluyor ve köle gibi çalışmaya zorlanıyorlar. Geçtiğimiz günlerde polisin Stockholm'deki bir yemek fabrikasına yaptığı baskın kağıtsızlara yönelik sömürünün boyutlarını gözler önüne serdi. 
 
İsveç polisi geçtiğimiz günlerde Stockholm’de kurulu Eat Food Factory Europe AB isimli yemek fabrikasına bir baskın düzenledi. Baskın, gündüz vardiyasında çalışan 54 işçiden 32’sinin kağıtsız olduğu açığa çıkarttı. Kazakistan, Mogolistan, Özbekistan ve Doğu Avrupa ülkelerinden gelen kağıtsızlar günde 12-13 saat, çok düşük ücretle köle gibi çalıştırıldıklarını söylediler. İşveren iş kazası geçiren veya hastalanan kağıtsızları işten atmakla tehdit ettiği için doktora gitmeye cesaret edemiyorlar. Bundan 4 yıl önce fabrikada çalışırken kalp krizi geçiren bir işçi ambulans çağırılmadığı için yaşamını yitirdi. Araştırmalar yaşamını yitiren işçinin kağıtsız olduğunu gösterdi.

Kağıtsızlar köle gibi kullanılıyor

 
Eat Food Factory Europe, AB ve İskandinavya’nın hazır çabuk yemek satan firmalarından en büyüklerinden biri. Aralarında Lidl, SAS, Coop gibi büyük tekellere ayda 750 bin hazır yemek satıyor. Şirketin sahibi ve Genel Müdürü Murat Korkmaz’ın 2000 yılında kurduğu şirket 2004 yılına gelindiğinde 70 işçinin çalıştığı, yıllık cirosu 95 milyon Kron olan bir şirkete dönüşmüş. Tüm bunlar kağıtsızların köle gibi çalıştırılmaları sayesinde gerçekleşmiş. Korkmaz’ın işçilerin sendikalarda örgütlenmesini engellemek için çevirdiği dolaplar sendikacıları hayrete düşürüyor. İşçiler sendikaya üye olduklarında yeni bir firma kuran Korkmaz, sendikasız işçileri yeni firmaya aktarıyor. Eski firmayı ise kapatıyor. Böylelikle sendikaların toplu iş sözleşme imzalamalarını, işçilerin ücretlerinin artırılmasını engelliyor. Bu amaçla Korkmaz’ın en az 5 firma kurduğu belirtiliyor. İşçileri Örgütleyen Livs Sendikası'nın yöneticilerinden Gerald Lindberg, "Kötü bir işvereninin çok özel bir örneği. Böyle bir şeyle daha önce hiç karşılaşmadık. Benzeri şeylerle gelecekte karşılaşmamayı umut ediyorum" diyor. 
Korkmaz ise kağıtsızları suçluyor. Sahte belge vererek kendisini kandırdıklarını ve şirkete ihanet ettiklerini söylüyor. 

 
Kağıtsızları vahşice sömürdüğünün açığa çıkmasından sonra Eat Food Factory Europe AB’den hazır yemek alan bazı firmalar siparişleri iptal ettiklerini açıklarken SAS, Coop, Lidl gibi büyük tekeller savcılık soruşturmasından sonra durumu değerlendireceklerini söylüyor.

MURAT KUSEYRİ/STOCKHOLM

Hiç yorum yok: