20 Ekim 2011 Perşembe

HPG'den Çukurca İçin Son Açıklama

Halk Savunma Güçleri (HPG) Hakkari’nin Çukurca ilçesinde geçtiğimiz gün gerçekleştirilen eylemde hedeflenen 18 ayrı noktada 81 Türk askerinin öldürüldüğü duyurdu. HPG çatışmalar sırasında 7 gerillanın da hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yapılan açıklamada baştan sona eylemin nasıl geliştiği ve sonuçları hakkında detaylar veriliyor. Açıklamada ölen askerler ve ele geçen silahlara ilişkin de bilgiler yer alırken, toplam 7 gerillanın hayatını kaybettiği belirtiliyor. HPG Basın İrtibat Merkezi’nin Çukurca eylemine ilişkin ayrıntılı açıklaması şöyle:

“-19 Ekim günü saat 01.00 sularında Hakkari’nin Çukurca Merkez’de bulunan askeri hedefler, Bilican Karakolu ve güvenliğini sağlayan 4 tepe, Xantepe, Êrîş, Sere sêvê taburları, Girê karakolu, Maruka Tepesi ile Tepê Ortê ye yönelik olarak Şehit Çiçek Devrimci Harekat Opersayon gücümüz tarafından eş zamanlı eylemler gerçekleştirilmiştir.

*Çukurca Merkez’de bulunan Emniyet Müdürlüğü, TOKİ lojmanları ve polis lojmanlarına yönelik olarak gerillalarımız tarafından eylem sonucunda polis lojmanlarında bulunan iki kulube gerillalarımız tarafından imha edilirken düşmanın çok sayıda polisi gerillalarımız tarafından vurulmuştur. Burada yaşanan çatışmalarda 1 arkadaşımız kahramanca savaşarak şahadete ulaşmıştır.
* Çukurca merkezde bulunan ve içinde 50 askerin bulunduğu karakol ve asayişe yönelik olarak gerillalarımız tarafından gerçekleştirilen eylem sonucunda karakol ve asayiş gerillalarımızın denetimine girerken, burada 15 düşman askeri gerillalarımız tarafından vurulmuş, 3 HK-33 (melez) silah ve 1 adet telsize de gerillalarımız tarafından el konulmuştur. Karakol bahçesinde bulunan 2 kirpi tipi araçta imha edilirken bir çok araç darbelenmiştir.

*Çukurca Tugayı ve Şûtê Tepesine yönelik olarak gerillalarımız tarafından eş zamanlı eylemler gerçekleştirilen eylemler sonucunda düşmanın çok sayıda askeri gerillalarımız tarafından öldürülmüştür. Eylem ardından düşman buradan 6 sefer skorsky tipi helikopterler ile ölü ve yaralılarını alandan uzaklaştırmıştır.
* 100’den fazla askeri çadırında bulunduğu Bilican Alayına yönelik olarak gerillalarımız tarafından gerçekleştirilen eylem sonucunda 2 çadır gerillalarımız tarafından imha edilirken, çok sayıda çadır ise darbelenmiştir. Bu eylemde de düşmanın çok sayıda askeri gerillalarımız tarafından vurulurken net sayı tarafımızdan netleştirilememiştir.

* Xantepe taburuna yönelik olarak gerillalarımız tarafından gerçekleştirilen eylem sonucunda çok sayıda mevzi darbelenirken burada gerçekleşen eylem ardından sonraki güne kadarda buradaki askerler etkisiz hale getirilmiştir. Xantepe taburuna yönelik olarak gerçekleştirilen eylem sonucunda çok sayıda düşman askeri gerillalarımız tarafından vurulurken, ölü ve yaralıların sayısı tarafımızdan netleştirilememiştir.

* Bilican Alayına bağlı Şehit Şaho ve Şehit Kawa Tepelerine yönelik olarak gerillalarımız tarafından gerçekleştirilen eş zamanlı eylemler sonucunda düşmanın çok sayıda askeri gerillalarımız tarafından vurulurken 2 tank, çok sayıda çadır ve mevzi ise darbelenmiştir.
*Marufa karakolu ile Bilican Taburu arasında kalan Marufa üçgeninde düşmana ait iki tepeye yönelik olarak gerillalarımız tarafından eş zamanlı gerçekleştirilen eylemler sonucunda 1. Tepede düşmanın çok sayıda askeri gerillalarımız tarafından vurulurken, düşman 2 sefer skorsky tipi helikopterler ile buradaki ölü ve yaralılarını alandan uzaklaştırmıştır.
60 askerin bulunduğu ikinci tepeye gerçekleştirilen eylem sonucunda ise 1 saat yaşanan çatışma sonucunda tepe tamamen gerillalarımızın denetimine girerken, burada bulunan 35 askerin cenazesinin üzerine gerillalarımız tarafından gidilmiştir. Ayrıca burada düşmanın 3 büyük mevzisi ve 1 büyük mangası gerillalarımız tarafından imha edilirken çok sayıda askeri mühimmat ve silah ise imha edilmiştir. Yine buradan 15 adet G-3 ferdi silah 2 adet MG-3 tipi makineli tüfek, 1 adet bombaatar, 2 adet dürbün ve çok sayıda askeri mühimmata da gerillalarımız tarafından el konulmuştur. Burada yaşanan çatışmalarda toplam 60 düşman askeri gerillalarımız tarafından vurulurken, 4 arkadaşımız da kahramanca savaşarak şahadete ulaşmıştır.

* Alay ve tabur arasında devriye gezen iki araç ve yine müdahaleye gelen araçlara yönelik olarak gerillalarımız tarafından gerçekleştirilen eylem sonucunda düşmanın ölü ve yaralıları tarafımızdan netleştirilemezken araçlar etkisiz hale getirilmiştir.

* Saat 03.00’te skorsky tipi helikopterler ile tepelere indirme yapmak isteyen düşmana yönelik olarak gerillalarımız müdahalede bulunmuş, helikopterler alana iniş yapamamıştır. Ardında kobra tipi helikopterler desteğinde Helwesis sırtlarına indirme yapan düşman askerlerine yönelik olarak gerillalarımız tarafından gerçekleştirilen eylem sonucunda düşmanın 5 askeri gerillalarımız tarafından vurulmuştur. Burada yaşanan çatışmalarda 2 gerillamız ise kahramanca savaşarak şahadete ulaşmıştır.
* Gündüz saatlerinde alana indirmeler yapmak isteyen helikopterlere yönelik olarak gerillalarımız tarafından gerçekleştirilen eylem sonucunda 2 kobra tipi helikopter darbelenerek alandan uzaklaşmak zorunda kalmıştır. Bu alanda akşam saatlerine kadar çatışmalar devam etmiştir.
*Êrîş taburuna yönelik olarak hem gece hem de gündüz saatlerinde gerillalarımız tarafından ağır silahlar ile gerçekleştirilen eylem sonucunda düşmanın ölü ve yaralılarının sayısı tarafımızdan netleştirilememiştir.

* Êrîş taburuna bağlı Maruka Tepesine yönelik olarak gerillalarımız tarafından bir suikast eylemi gerçekleştirilmiş, gerçekleştirilen eylem sonucunda düşmanın 1 askeri gerillalarımız tarafından vurulmuştur.

* Serê Sêvê taburuna yönelik olarak hem gece hem de gündüz saatlerinde gerillalarımız tarafından havan saldırısı gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen eylem sonucunda düşmana ait çok sayıda mevzi darbelenirken düşmanın ölü ve yaralılarının sayısı tarafımızdan netleştirilememiştir.

*Serê Sêvê taburuna bağlı Tepê Ortêye yönelik olarak gerillalarımız tarafından bir eylem gerçekleştirilmiş, gerçekleştirilen eylem sonucunda düşmanın ölü ve yaralılarının sayısı tarafımızdan netleştirilmemiştir.

*Şıkêr ve Girê Karakollarına yönelik olarak gerillalarımız tarafından ağır silahlarla bir eylem gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen eylem sonucunda düşmanın ölü ve yaralılarının sayısı tarafımızdan netleştirilmemiştir.

*Aynı zamanda eylemin başladığı saatten beri hem eylem alanı çevresi hem de Medya Savunma Alanlarına bağlı Zap’ın birçok alanına yönelik olarak işgalci TC ordusu tarafından savaş uçakları ve kobra tipi helikopterler ile hava saldırıların gerçekleştirilirken, havan, obüs ve top saldırıları aralıksız devam etmektedir. Halen düşmanın karadan ve havadan gerçekleştirdiği operasyonları devam etmektedir.

Gerçekleştirilen ve toplam 18 hedefin vurulduğu eş zamanlı eylemler sonucunda düşmanın tarafımızdan netleştirilen toplam 81 askeri gerillalarımız tarafından vurulurken onlarca askeri ise yaralanmıştır. Yine gerillalarımız tarafından düşmana ait 21 silah, 1 adet telsiz, 2 adet dürbün ve çok sayıda askeri mühimmata el konulmuştur. Halen yer yer devam eden çatışmalarda toplam 7 gerillamız kahramanca savaşarak şahadete ulaşmıştır. 19 Ekim tarihli açıklamamızda 5 gerillamızın şehit düştüğünü bildirmiştik, ancak sonrasında 2 gerillamızın daha şahadete ulaştığı bilgisine ulaşmış bulunmaktayız.”

Hiç yorum yok: