18 Ekim 2011 Salı

F Tipi Cezaevleri Barut Gibi

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde Ahmet Aslan’a işkence yapıldı, Tekirdağ F Tipi’nde Özcan Bayram ‘süngerli odaya’ götürülüp dövüldükten sonra 1 ay hücre cezası verildi. Edirne F Tipi Cezaevi’nde ise Özgür Doğan isimli tutuklu kelepçeli olduğu için muayenesinin yapıldı.

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde yatan Emrah Yayla Tutuklu Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği’ne (TAYAD) gönderdiği mektupta cezaevindeki baskılara dikkat çekti.

21 Temmuz 2011 tarihinde Ahmet Aslan isimli mahkumun kantine giderken gardiyanlarla tartıştığını, ardından revire götürülme gerekçesiyle koğuşundan alındığını belirten Yayla mektubunda şöle dedi: “Ahmet Aslan’ı hücresinden çıkarıyorlar. Fakat Ahmet Aslan’ı revire götürmek yerine ‘Acil müdahale karakolu’ olarak bilinen ve kameranın olmadığı yere götürüyorlar. Orada 7-8 gardiyanın saldırısına uğruyor. Bu saldırı ve işkence sonucu arkadaşın vücudunun çeşitli yerlerinde yaralar oluşuyor, yüzü şişiyor ve ayağı kanıyor. Bu saldırıdan sonra tüm siyasi tutsakların katılımıyla saldırıyı protesto etmek için slogan atıp kapı dövme eylemi yapıldı. Ardından ise disiplin soruşturması başlatıldı. Cezaevlerinde keyfi uygulamalar devam ediyor.”

Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nden Coşkun Şimşek ise mektubunda cezaevi yönetiminin keyfi uygulamaları ile birçok haksızlıklarla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Sohbet hakkından, haberleşme hakkına kadar birçok alanda engellendiklerini belirten Şimşek, “Özcan Bayram isimli arkadaş sabah sayımında iken saldırıya uğrayarak süngerli odaya götürüldü, koğuşu talan edildi. Arkadaşımız hakkında memura tehdit suçundan 1 ay ziyaret 6 gün hücre cezası verildi. Hakan Karabey ve Tahsin Akgün’e gelen pantolon asker rengi olduğu için verilmedi. Kemal Yıldırım’ın Derya Sazak’a göndermek istediği mektup engellendi” diye yaşadıklarını anlattı.

Edirne F Tipi Cezaevi’nden yazan Sezgin Zengin ise cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin muayeneleri sırasında kelepçelerinin çıkarılmadığını belirterek, Özgür Doğan isimli tutuklunun kelepçeli olduğu için muayenesinin yapılamadığını anlattı. Cezaevine yeni gelen tutuklulara insanlık dışı uygulamalar yapıldığını öne süren Zengin, özetle şunları anlattı: “Güvenlik araması yapıldıktan sonra aşağılamaya yönelik üstsüz arama yapmak istenmektedir. Buna itiraz eden ve direnenler ise tartaklanarak haklarında disiplin soruşturmaları açılmakta. Baskı ve tecrit cezaevlerinde sürmeye devam ediyor.”

Hiç yorum yok: