28 Ekim 2011 Cuma

Er Ramazan Yüce'ye Hayatı Zehir Ettiler


Dağlıca baskınında gerillalar tarafından esir alınan ve bir süre sonra serbest bırakılan er Ramazan Yüce sivil hayatta başına gelmedik kalmadı. İş ararken sürekli 'sen vatan hainisin, sana iş yok' cevabıyla karşılaşan Yüce, en son bulduğu işten ise TEM polislerinin işyeri sahibini tehdit etmesiyle kovuldu. Yüce, çatışmada aldığı yaradan dolayı tedavi için gittiği doktor bile "git örgüt seni tedavi ettirsin" denilerek, tedavi edilmedi.

HPG'nin 2007 yılında Dağlıca Tabur Komutanlığı'na yaptığı saldırıda 12 asker yaşamını yitirmiş, 17 asker yaralanmış, 8 asker de gerillalar tarafından esir alınmıştı. Daha sonra serbest bırakılan askerlerden Kürt kökenli Ramazan Yüce, Roj Tv kameralarına yaptığı konuşma ve gerillaların telsiz konuşmalarını yanlış tercüme ederek saldırıya zemin hazırladığı gerekçeleriyle altı ayrı suçtan askeri ve sivil mahkemelerde yargılanmış, askeri cezaevine konulmuştu. 

"HERŞEYİ ÜZERİNE AL"

Dağlıca baskını sonrası gittiği hemen hemen her yerde çok haksızlığa uğradığını dile getiren Ramazan Yüce, yaşadıklarını ANF'ye anlattı. "Hem çatışmada yaralandık, hem de esir düştük. O da yetmezmiş gibi askeriye bu sefer bizi tutukladı. Bütün bu yaşadıklarım Kürt olmamdan kaynaklı" diyen Yüce, Askeri soruşturma sırasında askeri yetkililer kendisine, "Her şeyi üzerine al bu dosyayı kapatalım" dediğini, kendisinin ise "Ben arkadaşlarımı korumaktan başka bir şey yapmadım" diye cevap verdiğini söyledi.

"HERKESE İŞ VAR, AMA SANA YOK"

Askeri cezaevinden çıktıktan sonra Mersin'e ailesinin yanına gelen ve çalışmak için onlarca yere başvuru yapan Yüce, sürekli işyeri sahiplerinden, "Biz herkesi çalıştırırız, ama seni çalıştıramayız. Çünkü sen vatan hainisin" cevabını almış.

ZAR ZOR BULUNAN İŞE TEM ÇOMAĞI!

Ancak Yüce, bir süre sonra bir işyerinde iş bulsa da, bu sefer de peşini TEM polisleri bırakmamış. İşyerine TEM polislerinin gelerek, işyeri sahibini "Sen vatan hainini nasıl çalıştırıyorsun, sen onu çalıştırırsan biz de senin iş yerini çalıştırmayız" diyerek tehdit ettiğini belirten Yüce, bu tehditten sonra işyeri sahibinin kendisinin sigortasını iptal ederek, işten çıkardığını söyledi.

DOKTOR: GİT SENİ ÖRGÜT TEDAVİ ETSİN

Baskında aldığı yaralardan dolayı Mersin Devlet Hastanesi'ne tedaviye giden Yüce, hastanede de dışlanmış. Tedavi için gittiği beyin cerrahının kendisine, Ramazan Yüce, "Ben teröristleri, vatan hainlerini tedavi etmem. Senin burada ne işin var? Git dağa örgüt seni tedavi etsin" dediğini aktardı.

MUHTARLAR: "İKAMETGAHINI DOĞUDAN AL"

Mersin'de gördüğü baskılar ve dışlanmalar yüzünden başka şehirlerde iş arayan Yüce buralarda da aynı sıkıntılarla karşılaşmış. Çalışmaya gittiği İzmir ve Balıkesir'de ikametgâh almak için muhtarlıklara yaptığı başvuruya muhtarlar da aynı şekilde yanıt vermişler. Yüce, "Muhtarlar bana "Sen vatan hainisin, evladım senin burada ne işin var? Doğuya git, sana orada ikametgâh versinler, biz sana veremeyiz" dediler. Çok zorluklar yaşadım" dedi.

"BİR DAHA GATA'YA GELME"

Baskın esnasında kendisiyle birlikte yaralanan arkadaşlarının halen GATA'da tedavi gördüğünü, oysa kendisinin GATA'ya tedavi amaçlı gittiğinde doktorların, "senin bir şeyin yok, bir daha buraya gelme" dediğini ve buna anlam veremediğinin ifade eden Yüce, "Vücudumun birçok yerinde halen şarapnel parçaları varken ve kafamdaki kanamalar halen devam ederken GATA'daki yetkililerin beni tedavi etmemeleri manidardır" diye konuştu.

Hiç yorum yok: