3 Ekim 2011 Pazartesi

En Az Türkler Birbirine Güveniyor!

Açıklanan yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan insanlar, birbirleriyle güvenme konusunda farklılıklar teşkil ettiğini ortaya çıkarttı. Alman ve İngiliz uzmanların 50 ülkede yaptığı araştırmaya göre en çok İsveçliler, en az Türkler birbirine güveniyor.

Başkasına güvenebilir misiniz? Birbirine güvenmek, bölgesel bir durum mu? Yoksa yaşam koşullarıyla bağlantılı mı? İşte Bremen ve Leuphana üniversitelerinin öncülüğünde yapılan bir kamuoyu araştırmasında bu soruların yanıtı arandı. 50 ülkeden 60 bin insanın görüşünün sorulduğu araştırmada sonuçlar da bir hayli ilginç çıktı.

Sonuçlara göre fakir ve az gelişmiş ülkelerde yaşayan insanlar daha az birbirine güveniyor. En fazla refah ve kişi başına düşen gelir konusunda birinciliği kimseye kaptırmayan İskandinavya ülkelerinde yaşayan insanlar birbirine güveniyor. “Birbirimize güveniyoruz” diyenlerin sıralamasında liste başını İsveç, Norveç ve İsviçre çekti.

Listenin sonunda ise Türkiye, Ruanda ve Taboga yer aldı. Aynı şekilde Almanya’daki sonuçlar da uzmanları şaşırttı; Eski doğu Almanya’daki eyaletlerden gelenler, batıdakilere kıyasla daha az birbirine güveniyor. Araştırmaya ilişkin bilgi veren Bremen Üniversitesi’nden Prof. Jan Delhey’e göre ise insanın ne zaman birbirine güvenceği belli değil.

Araştırmada görüşlerini aldıkları insanlara “Ailenize, yakın çevrenize ve arkadaşlarınıza ne kadar güveniyorsunuz?” sorusunu yönelttiklerini söyleyen Delheyen, her ülkeden farklı sonuçlar aldıklarını bildirdi. Cevapların yaşam koşullarıyla bağlantılı olduğuna dikkat çeken Alman uzman “Asya ülkelerindeki sonuçlar da bizi şaşırttı. Buralarda güçlü bir güven duygusu gözlemledik” dedi.

Hiç yorum yok: