19 Ekim 2011 Çarşamba

BDP'den Çukurca Açıklaması

Çukurca'da onlarca askerin öldüğü gerilla eylemlerine ilişkin açıklama yapan BDP Eş Genel Başkanları Gülten Kışanak ve Selahattin Demirtaş, “Yitirdiğimiz her canımız bizleri daha fazla savaş yanlısı değil, her şeye rağmen barış yanlısı yapmalıdır. Hükümeti ve Meclisi sorunun köklü olarak çözümü için birlikte çalışmaya çağırıyoruz" dedi.

BDP Eş Genel Başkanları Gülten Kışanak ve Selahattin Demirtaş, Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde 26 askerin yaşamını yitirdiği ez zamanlı saldırı ve çatışmaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye'nin bir kez daha derin bir acıyla sarsıldığı vurgulanarak, Hakkari'de 26 askerin hayatını kaybetmesi hatırlatıldı. Yaşamını yitiren askerlerin ailelerine başsağlığı dilenen açıklamada, "Ülkenin dört bir yanında ocaklara düşen bu ateş hepimizin yüreğini yakmış, her birimizi derinden sarsmıştır. Acıların kelimelerle ifade edilemediği anları yaşıyoruz. Bu savaşa da, ölümlere de 'artık yeter' diyoruz. Bu ölümlere ve yaşanan bu acılara karşı devlet ve hükümetlerin 25 yıldır tekrarlayıp durdukları çözüm üretmeyen ve savaşta ısrar eden açıklamalara da 'artık yeter' diyoruz" denildi.

Açıklamada, son 5 aydır, sivil toplum örgütlerinin, aydınların, demokrasi güçlerinin ve BDP'nin "silahların susması, diyalogun başlaması" çağrısına ve önerilerine hükümetin olumlu bir yanıt vermediği vurgulanarak, şu ifadeler kullanıldı: “ 'Terörle mücadelede yeni dönem başladı' diyerek, savaş politikalarında ısrar etti. Bugün yaşanan bu acılı tablo bir kez daha göstermektedir ki, Türkiye'nin ekmek-su-hava kadar en acil ihtiyacı barıştır ve Türkiye'nin barıştan başka hiç bir seçeneği de yoktur. Bunun için Türkiye'nin biran önce bu çatışmalı ortamdan çıkarılması, ölümlerin durdurulması ve bir barış sürecinin başlatılması herkesin ortak hedefi olmalıdır.”

PKK'ye ve hükümete savaşı durdurma çağrısı yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Analarımız bu acıyı hiç bir şekilde hak etmiyorlar. Devlet, hükümet, parlamento, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, hepimiz, bu çatışmaların, akan kanın durdurulması, Türkiye'nin onurlu bir barış sürecine evrilmesi için seferber olmalıyız. Acıları daha fazla arttırmadan durdurmanın tek yolu, sorunları diyalogla, uzlaşıyla çözmenin zeminini güçlendirmektir. Yitirdiğimiz her canımız bizleri daha fazla savaş yanlısı değil, her şeye rağmen ve inatla daha fazla barış yanlısı yapmalıdır. Yaşanan bu derin acının gerçekten son olması için, hükümeti de Meclisi de el ele vererek sorunun bütünlüklü ve köklü olarak çözümü için birlikte çalışmaya çağırıyoruz."

Hiç yorum yok: