28 Ekim 2011 Cuma

BDP Van Raporu: Enkaz Altında Yüzlerce Kişinin Olduğu Tahmin Ediliyor

Ankara - BDP'nin bugün yayımlanan Van raporuna göre, Erciş'te kafelerin olduğu bölgede enkaz altında yüzlerce kişinin olduğu tahmin ediliyor.

BDP Van'da yaşanan depreme ilişkin yayımladığı raporunda, şehir merkezinde 50 binin üzerinde çadır ve mevsimden kaynaklı 100 binin üzerinde battaniye ihtiyacı olduğunu vurguladı.

BDP’nin depremle ilgili raporunda şu bilgiler yer aldı:

‘’Depremde en yoğun yıkımın yaşandığı Erciş'in merkezinde çok katlı binaların yüzde 80'i yıkılmıştır. Kentte 27 Ekim 2011'de saat 14.00 itibarıyla hala arama-kurtarma çalışmaları 50 binada devam ediyor. Arama ve kurtarma çalışmaları yetersiz. Kentin dinlenme alanları olan kafelerin olduğu bölgede enkaz altında yüzlerce kişinin olduğu tahmin edilmektedir.

Arama-kurtarma çalışmaları, sivil savunma, AKUT, çeşitli belediyelerden gönderilen kurtarma ekipleri, Erzurum, İstanbul ve diğer illerden gelen ekipler tarafından sürdürülüyor.

ERCİŞ'te iki bölgede çadır kent kurulmuştur. Çadır kentlerin toplam 2000 çadırdan oluştuğu belirtilse de yerel kaynaklar sayının 1000'in altında olduğunu ifade etmektedir.

Erciş Merkez ve köylerinde çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bilgilerine ulaşılmıştır. Her saat değişen bilgilerden dolayı ilçe ve köy bazındaki kayıplar hakkında net bir bilgi alınamıyor. Erciş'e bağlı köylere 27 Ekim 2011 tarihi itibarıyla hala tümüyle ulaşılmamış, arama kurtarma çalışmaları tamamlanmamış ve hasar tespiti yapılmamıştır.

Erciş İlçe merkezi ve köylerde acil çadır ve battaniye ihtiyacı devam etmektedir.

ÖZALP İlçe merkezi ve köylerde can kaybı olmamıştır. Hasarlı bina ve ahırlar bulunmaktadır. Resmi hasar tespiti henüz yapılmamıştır.

Hasarlı binalar ve artçı sarsıntılar nedeniyle çoğu aile, evlerinin yakınlarında kendi imkânlarıyla yaptıkları, branda altında ya da naylon çadırlarda kalmaktadır. İlçeye Kızılay ya da başka kurumlar vasıtasıyla çadır ulaştırılmamıştır.
Özalp'ta gerçekleştirilen yardım kampanyasında 27 Ekim 2011 tarihine kadar 10 kamyon erzak, giyim ve battaniyeden oluşan yardım Erciş ve Van'a ulaştırılmıştır. Ayrıca 20 bin ekmek ve yardımları ilk günden itibaren halka ulaştırılmıştır.
ÇALDIRAN İlçe merkezi ve köylerde can kaybı olmamıştır, hafif hasarlı binalar bulunmaktadır. Resmi hasar tespiti henüz yapılamamıştır.

SARAY İlçe merkezi ve köylerde can kaybı olmamıştır, hafif hasarlı binalar bulunmaktadır. Resmi hasar tespiti henüz yapılamamıştır.

GÜRPINAR
İlçe merkezi ve köylerde can kaybı olmamıştır, hafif hasarlı binalar bulunmaktadır. Resmi hasar tespiti henüz yapılmamıştır. Ziraat Bankası dışında bütün resmi binalar kapalıdır.

Gürpınar'ın 44 haneli Gölardı köyünde evlerin ve ahırların % 80'inde hasar oluşmuştur; halkın çadır ihtiyacı bulunmaktadır. Yaklaşık 100 haneli Erkaldı köyünde % 50 hasar görülmüştür, halkın çadır ihtiyacı vardır. Yolaşan köyünde 8 ev kullanılamaz durumdadır. Bozyiğit ve Üçken köylerinde hasarlı evlerin olduğu bildirildi. Gürpınar'a bağlı bu köylere henüz yardım ulaşmamıştır.

BAŞKALE İlçe merkezi ve köylerde can kaybı olmamıştır, hafif hasarlı binalar bulunmaktadır. Resmi hasar tespiti henüz yapılmamıştır.

MURADİYE İlçe merkezi ve köylerde can kaybı bulunmamaktadır. Muradiye ilçe merkezinde ciddi hasarlı binalar vardır, sayı henüz verilmemiştir. 9 köyde hafif hasarlı binalar vardır. Kaymakamlık, hasar tespiti yapmıştır. Hasarların olduğu köylere çadır yardımında bulunulmuştur.

EDREMİT İlçe merkezi ve köylerde can kaybı olmamıştır. İlçe merkezinde 56 binada hasar vardır. Köylerde de bazı evlerde ve ahırlarda hasar vardır.

GEVAŞ İlçe merkezi ve köylerde can kaybı olmamıştır, hafif hasarlı binalar vardır. Resmi hasar tespiti henüz yapılmamıştır.

ÇATAK İlçe merkezi ve köylerde can kaybı olmamıştır, hafif hasarlı binalar bulunmaktadır. Resmi hasar tespiti henüz yapılmamıştır. Artçı sarsıntılar nedeniyle binaları ağır hasarlı olan vatandaşlar kendi imkanlarıyla yaptıkları naylon çadırlarda kalmaktadırlar.

BAHÇESARAY İlçe merkezi ve köylerde can kaybı bulunmamaktadır, hafif hasarlı binalar bulunmaktadır. Resmi hasar tespiti henüz yapılmış değildir.’’

Hiç yorum yok: