18 Ekim 2011 Salı

AKP’ye Göre ‘Bu Bir Terörist’ Faaliyettir

 
Elektriğe ve doğalgaza yapılan zamların ardından sokak eylemleri büyüyerek devam ediyor. Enerji Bakanlığı önüne giden Halkevi üyesi bir grup, zamların derhal geri alınmasını istedi. Yanlarında getirdikleri laleleri Bakan Taner Yıldız’a vermek isteyen eylemciler Yıldız’ı makamında bulamadılar. “Zamlara destek eylemi” yapan Halkevi üyesi eylemciler, daha önce hükümet üyelerine zamlardan dolayı hediye vereceklerini açıklamışlardı. “Zamlara itiraz ediyoruz AKP’ye göre bu bir terörist faaliyettir” pankartı açan grup, “Her haneye 230 KW parasız elektrik”, “Her haneye 140 metreküp parasız doğalgaz”, “Her haneye 18 metreküp parasız su” yazan dövizlerle taleplerini dile getirdiler.

Sermayenin krizi bize ne!


Halkevleri adına açıklamayı okuyan Gülşah Öztürk, iktidarın sermayenin krizinin faturasını halka yüklemek istediğini belirtti. Bülent Arınç’ın “74 milyonu tek tek ilgilendiren bir konu değil, bunlar Türkiye’de birkaç kişiyi ilgilendiriyor, bu zamlarda bir hikmet mutlaka aranmalıdır, gerekli olduğu için yapılmıştır. Bunlar, toplumun fakir kesimlerini ilgilendiren sektörler değil” açıklamasını hatırlatan Öztürk, “Hükümet 5.5 milyarlık vergi zammı açıkladı. Vergi artışının 2.8 milyar lirasını tütündeki ÖTV zammından, 920 milyon lirasını motorlu taşıtlardan, 771 milyon lirasını içkiden, 660 milyonunu cepten karşılayacak. Yani halkın cebinden karşılayacak” dedi. Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın önceki gün yaptığı “sabahın 6’sında işbaşı yapmalılar, cumartesi de çalışmalılar” yönündeki açıklamasına dikkat çeken Öztürk, bu söylemlerin AKP iktidarının nasıl bir zihniyet taşıdığının, işçi, emekçi, çalışan halk için nasıl bir gelecek hayal ettiğinin itirafı olduğunu söyledi.


Öztürk sözlerine şu şekilde son verdi: AKP’liler bilmeliler ki bizi teröristlikle de suçlasalar, DGM’lerde uydurma suçlarla da yargılasalar, sömürüye ve soyguna karşı mücadeleye devam edeceğiz. Zamlara karşı eylemlerimiz bugün burada başlıyor ve halkla birlikte yayılarak devam edecektir.

Hiç yorum yok: