18 Ekim 2011 Salı

AKP 'Akil Adamlar Komisyonu' Kuruyor!

Evet kuruyor, ama bildiğiniz gibi değil. Şamil Tayyar, Mehmet Metiner ve KCK operasyonların fikir babalarından İhsan Bal ile Beşir Atalay’dan AKP kendine 'Akil Adamlar' komisyonu kuruyor.

Kürt meselesinin barışçıl çözümü için önce PKK lideri Abdullah Öcalan ve BDP tarafından gündeme getirilen daha sonra CHP’nin de önerdiği ‘Akil Adamlar’ projesini AKP hükümeti nihayetinde hayata geçiyor. Ama, Tayyip Erdoğan’ın ‘Akil Adamları’ BDP ve CHP’nin önerisinden çok farklı…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bütün partilerden ikişer temsilciyle oluşacak bir ‘Akil Adamlar Grubu’ kurulmasını önermişti. PKK ve BDP ise birkaç yıldır kanaat önderleri ve siyasetçilerin de içinde yer alacağı ‘Akil Adamlar’ formülüyle Kürt sorununun masaya yatırılması ve çözüm yollarının aranmasını istiyor.

AKP hükümeti, Avrupa Birliği’nin de gündeme getirdiği bu öneriye şu ana kadar görmezden geldi. Ancak Başbakan Erdoğan kafasındaki ‘bilge adamları’ AKP Kızılcahamam Kampı’nda açıkladı. AKP, ‘Kürt meselesinin çözümü için’ Şamil Tayyar, İdris Bal, Mehmet Metiner ve Beşir Atalay’dan oluşan bir ‘Akil Adamlar’ komisyonu kuruyor.

Hükümete yakın Star gazetesinin haberine göre AKP Kızılcahamam Kampı’nın son gününde bakanlar, milletvekili ve parti yöneticilerinin sorularını yanıtladı. Erdoğan’ın moderatörlüğünde yapılan 4 saatlik toplantıda bakanlara 37 katılımcı soru yöneltti.

Erdoğan, milletvekillerinin “Kürt meselesine kafa yormuş vekillerin yer alacağı, Beşir Atalay başkanlığındaki akil adamlar grubu” önerisine olumlu cevap verdi.

Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut’un “İdris Bal, Mehmet Metiner ve Şamil Tayyar gibi Kürt meselesine kafa yormuş arkadaşlarımızın da yer alacağı, Beşir Atalay’ın başkanlığında bir akil adamlar grubu oluşturulsun” önerisine olumlu yaklaşan Başbakan Erdoğan, “Olabilir. Beşir Bey değerlendirsin” yanıtını verdi

Kızılcahamam Kampı’nın Erdoğan, Kürt sorunuyla ilgili olarak ise “Biz Doğu ve Güneydoğuyu tümden kucakladık. Eğer terör baskısı olmasa o malum parti çok, çok, çok az oy alır. Terör örgütüyle halkın birbirine karıştırılmaması gerekir. İyi ayırt edilmesi gerekir. Gelinen noktada iyi bir noktadayız. Henüz hedefe varmış değiliz. Ama daha önce söylediğim gibi terörle mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz. Siyasilerle de müzakereye devam edeceğiz” diye konuştu.

Hiç yorum yok: