9 Ağustos 2011 Salı

İmamın Kimyasal Neco’su
İmam dediğimiz Devşirme Fetullah Gülen’dir.

Kimyasal Neco dediğimiz ise zatı-muhterem devşirme ırkçı imam ile son padişah Erdoğan’ın Genel Kurmay Başkanı Necdet Özel’dir.

Peki, bu Neco kimdir?
 
1950 Ankara doğumlu. Asker kökenli bir aileden geliyor.
Özel’in en önemli özelliği “özel ve psikolojik harp” konusundaki uzmanlığıdır.

1969 yılında Kara Harp Okulundan mezun oldu.
Genelde özel ve psikolojik harpçilerin görev yaptığı alanlarda bulundu.

Kıbrıs’ta Harekât Plan Subaylığını yaptı.
 
1995 yılında Tuğgeneral oldu. Kara Kuvvetleri İç Güvenlik Daire Başkanlığı görevinde bulunurken 10-17 Mayıs 1999 da Cudi Dağının Bılıka Köyü-Ballıkaya- mıntıkasını kapsayan operasyonu bizzat koordine etti. Operasyonun kapsamı alanında Deriye Guhar, Doğan Tepesi, Geliye Hezil, Cılbiya Köyü, Şex Abbas ile Zeringer Tepesinin bulunduğu yerler vardı. Bu operasyonda kimyasal silah kullanılması sonucunda PKK komutanlarındın Hamza Kod adlı Abdulaziz Tanıt ile birlikte toplam 19 PKK-ARGK gerillası şehadete ulaştı.

Şahadete ulaşan gerillalar şunlardı. Aziz Tanıt-Hamza Cudi, Nezir Osman-Şepal Derik, Mizgin Muhammad-Zelal Cudi, Leyla İbrahim Hüseyin-Berçem Xabur, Selva Buzdağ- Xwinda Şerzan, Meysa Şexo-Sosin Nurhak, Muhammed Aliko-Ömer Ebubekir, Semira Reşit-Perwin, Ercan Eroğlu-Çiya, Yusuf Turan-Rezan, Vezir Osman-Şefal Çavreş, Ömer Kamber-Gerilla, Abdurrahman Müze-Akif Karker, Hamdi Yılmaz-Mahsum, Rahime Aksu-Adar Cudi, Seyitxan Algan-Doğan,  ...-Nergiz Derik-, ...-Reber Urfa-, ...-Canda Kobani-.
 
Necdet Özel’in kimyasal silah kullanma emrini vermesi sadece bu operasyonla sınırlı değildir.

2003 yılında Korgeneral rütbesiyle terfilendirilen Özel, Kürdistan’a bakan 7.Kolordunun başına getirildi.
 
7. Kolorduya baktığı dönemde yine 31 Mart ile 7 Nisan 2005 tarihleri arasında Türk ordu birliklerince Cudi Dağı’nın Gıre Hırmo mıntıkasına yapılan operasyonda 5 HPG gerillası vahşi bir şekilde katledildi.

O dönemde HPG Basın İrtibat Merkezi’nin konuyla ilgili açıklamasında, gerillalarının kimyasal silah sonucunda öldürüldüklerini belirterek şöyle demişti, “Arkadaşlarımızın cenazeleri erimiş ve Türk ordu güçleri tarafından insanlık dışı vahşi uygulamalarla tanınmaz hale getirilmiştir”.
 
Sözkonusu çatışmada kimyasal silah kullanılması sonucunda Firyal Hüseyin-Amara Afrin, Nurten Gülmez-Nujin Sozdar, Faik Yayla-Zeynel Serhat, Alaaddin Akbaş-Savaş ve Mehmet Yiğit-Aram Bazuri adlı gerillalar şahadete ulaşmıştı.

Özel, aynı yıl 14 Temmuz’da Colemerg’in -Hakkâri- Çıyaye Reşke alanında da kimyasal silah kullandı.
 
Burada da Zınar Kaya-Rıfat Baysal, Berivan Zilan-Leyla Namet, Hasan–Kazıklı Hevidi, Berces-Hasan Zeki-, Bawer Şengal-Mehmet Emin Sincar, Devrim Setkar- Ekrem Temel, Raperin Botan-Hacer Benek ile Hüseyin Vahit Bilir adlı 8 HPG gerillası şahadete ulaştı.

Yine Özel’in 7.Kolordu ile K.K. Eğitim ve Doktrin Komutan Yardımcılığı yaptığı dönemde 24-25 Mart 2006 tarihlerinde Muş Merkez, Pasur, Daraheni ve Solhan arasında bulunan Muş Güneyine Türk ordusu tarafından havadan ve karadan kapsamlı bir operasyon gerçekleştirdi. Bu operasyonda Kenan Demir-Mervan, Reşit Ahmet-Mazlum Afrin, Bülent Tanışık-Eriş Amed, İdris Sinet-Çekdar Diyar, Abdullah Rükün-Berxwedan Garzan, Kemal Tahazade-Aso Sablak, Hamet Guli-Hamza Kobani, Muzzafer Pehlivan-Zafer,  Fatih Çetin-Xemgin Amed, Mahmut Güler-Rojhat Amed, Arman Katurani-Rebin Ronahi, Adnan Mahmut-Merxas Haki, Hüseyin Kızıl-Kawa Adıyaman, Kawa İbrahim-Karker Ciwanro olmak üzere 14 HPG gerillası şahadete ulaştı.
 
HPG Ana karargâh Komutanlığı bu çatışmaya ilişkin şöyle bir açıklamada bulunmuştu. “25 Mart akşam saatlerine kadar süren bu operasyonda gelişen şiddetli çatışmalar ve kimyasal gaz kullanması sonucunda 14 gerilla şahadete ulaştı.”.

Necdet Özel 2008-2010 yılları arasında da Kürdistan geneline bakan ve merkezi Malatya’da bulunan 2. Ordu Komutanlığı görevini yaptı. 
 
2. Ordunun başında iken hem Zap Operasyonunu koordine etti, hem de 8-15 Eylül tarihlerinde Colemerg’in Çele İlçesinin Geliye Zap alanında kapsamlı bir operasyonun talimatını verdi. Söz konusu operasyona ilişkin HPG yaptığı açıklamada şöyle demişti.
“8 arkadaşımız- Aziz Özer-Kemal, Ramazan Yıldız-Dılgeş, Rızgar Aşkan-Cudi, Kahraman Şex Ali-Abbas, Salih Güleç-Çekdar, Yahya Musazade-Mazlum, Aliye Temur-Sıla, Hanife Ali-Hedar TC ordusunun kullandığı Kimyasal Silahlarla şahadet ulaştığı operasyon 15 Eylül günü geri çekilmiştir”.

16 Eylül 2010 tarihinde Colemerg’in Peyanis köyünde Türk kont-gerilla güçlerince 11 köylünün TSK menşeyli mayınları döşemesi sonucunca meydana gelen patlamada ölürken Özel, Jandarma Genel Komutanı idi.

 
Neredeyse tüm çatışmalar kimyasal silah kullanma emri veren Necdet Özel, 2010 yılında Jandarma Genel Komutanlığı görevini devralınca “hukuk kuralları içinde” savaştığını ve 2011 yılında görevi devredince ordunun “kanun ordusu” olduğunu beyan ediyordu.

Tüm dünyanın gözleri önünde kimyasal silah kullandığı belgeleriyle birlikte ROJ TV’de gözler önüne serilmesine rağmen, Necdet Özel denilen kimyasalcı cani Türk Ordusunun başına getirildi.
 
Bundan sonra Kimyasal Neco’nun yapabileceği her şeyden AKP ve buna seyirci kalan uluslar arası devletler sorumlu olacaktır.

Özgür Bilge

Hiç yorum yok: