12 Ağustos 2011 Cuma

AKP Yeni Anayasadan Çark mı Ediyor?

 
AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, 12 Eylül anayasa değişikliği referandumu süresince kamuoyunun gözlerinin içine bakarak yaptığı açıklamalardan bir bir vazgeçiyor.

Anayasa değişiklik referandumunun yeni bir anayasa yapana kadar geçerli olduğunu, 12 Haziran seçimleri sonrası topyekun yeni bir anayasa yapacakları sözünü veren Erdoğan şimdi yan çiziyor. Bu değişiklikle amacın 12 Eylül faşist anayasasının ömrünü uzatmak olduğunu vurgulayarak boykot kararı alan BDP ise bir kez daha haklı çıktı.

Ankara kulislerinde tartışılan ve AKP Genel Merkezi kaynaklı bilgilere göre AKP yeni anayasa hazırlık çalışmalarında 2000’li yıllarda yapılan anayasa değişikliklerinin korunmasını ön koşul olarak masaya koyacak. AKP yeni anayasa ile 82 faşist anayasasının değişmemiş kısımlarını kastettiklerini iddia edecek.

İKİ KRİTER

İçerdiği anti demokratik maddelerin yanısıra özünde var olan faşist ideolojisi ile üzerinde yapılan değişiklikleri de ruhuna sinen faşizmle felç ederek kullanımı engelleyen anayasa, AKP eli ile ölümsüzleştirilmek isteniyor. AKP buna ilişkin olarak iki kriter hazırladı.

Meclis’in açılması ile Meclis başkanı başkanlığında başlaması planlanan siyasi parti temsilcilerinden oluşacak ‘Uzlaşma Komisyonu’nda AKP temsilcileri bu kriterlere göre hareket edecek. Yeni anayasa sürecinde AKP’nin önceliği niteliğindeki iki kriter, “Anayasanın TBMM’den yeterli çoğunlukta çıksa bile halkın desteğinin aranması için referanduma götürülüp götürülmemesi” ve “12 Eylül referandumunda kabul edilen 26 madde başta olmak üzere 2000’li yıllarda anayasada yapılan değişikliklerin korunup korunmayacağı” konusunda belirlendi.

AKP’NİN REFERANDUM KORKUSU

Geçmişte parlamento da kabul ettiremediği her düzenleme için referandum kozunu kullanan Erdoğan bu kez bu yoldan uzak duruyor. Erdoğan’ın özellikle 12 Eylül referandumunda Kürdistan’da yaşadığı hezimeti bir kez daha yaşamamak için referandum seçeneğinden vazgeçtiği konuşuluyor.

AKP’nin bu konudaki gerekçesi ise, “Referandum, anayasa yapımı ve değişiklikleri için önemli ve genellikle başvurulan bir yol ve yöntemdir. Ama bizim yeni anayasayı referanduma götürmeden yapma imkânlarımız vardır. Öncelik bu imkânları kullanmaktır. Çünkü referandum masraflı bir yöntem. Zorunlu olmadıkça bu masrafa girmemek gerekir.(!!!!!) TBMM’de anayasanın 367’nin üstünde bir oy desteğiyle geçmesi referandum zorunluluğunu ortadan kaldırıyor” olarak belirlendi.

70 MADDEYE DOKUNULMAYACAK


12 Eylül referandumunda kabul edilen 26 maddenin yanısıra geçmiş iktidarlar döneminde değiştirilen 70 civarında maddeye dokunulmaması planlanıyor.

Hiç yorum yok: