11 Haziran 2011 Cumartesi

AKP hükümeti NTV'ye müdahale etti

ntvmsnbc.com ana sayfaÖnce devlet kurumlarını ele geçiren, ardından toplum üzerinde zora dayalı baskıyı artıran AKP hükümeti, basını ve iş dünyasınıda susuturdu.

Her gittiği yerde BDPlileri televizyonlara çıkarmayın diyen ve basını tehdit eden Erdoğanın talimatı sonuç verdi.

Çoğu basın yayın organı Erdoğanı eleştiren gazeteci-yazarları, aydınları çıkarmamaya başladı. Buna karşı çıkan gazetecilerin de işine son verlidi. NTV'de Banu Güven, Can Dündür, Mirgün Cabas ve Çiğdem Anat izne gönderildi.

Yandaş medyasına tetkçilerini yerleştiren Erdoğan merkez medya olarak bilinen Doğan Medya Grubunu da ekonomik kıskanca alarak teslim aldı.

Doğan medya grubuna ait Milliyet ve Vatan Gazetesi baskılara dayanmayarak bir süre önce satıldı. Gruba ait Radikal gazetesi Gülen Cemaatinden Eyüp Can'a teslim edildi ve gazete imamın ordusuyla dolduruldu.

CNN Türk başta olmak üzere Doğan Grubuna ait tv kanaları AKP'ye teslim oldu.

Doğan Drubunu der-dest eden AKP, dikta rejimi NTV gibi haber kanalarını da susturdu.

NTV'nin daimi yorumcuları arasında yer alan Nuray Mert'in de kanala çıkmasına Erdoğan'ın talimatıyla son verildi.

Hatırlanacağı gibi Nuray Mert 26 Mayıs tarihinde Avrıpa Parlamentosu'nda yapılan Dersim Konferansında 'yol-zor' ilişkisine değinmiş; bugün yaşananları Dersim 38 yılında uygulanan politikalara benzetmişti.

Nuray Mert'i nağmertlikle suçlayan Erdoğan yazara hakaretlerde bulunuş ve hedef göstermişti.

Bu da yetmedi yazarın başta NTV olmak üzere TV kanalarına çıkmasına da ambargo getirdi.

NTVde yaşananların perde arkasını Akşam gazetesi yazarı Oray Eğin yazdı.

Seçim öncesi kanalın en etkili 3 ismiyle birlikte..

NTV akşam haberlerini sunan Can Dündar, tatile gönderildi. Kanal tarafından tatile gönderilen isimler arasında NTV'nin as kadrosunda yer alan önemli isimler var. Akşam Gazetesi yazarı Oray Eğin, NTVde tatile gönderilen isimleri yazdı.

İşte Eğinin Can Dündar nereye kayboldu başlıklı o yazısı:

Can Dündarın sunduğu, NTV'nin prestij programı, kanalın ana haberi Canlı Haber yaz tatiline erken giriyor. İlginç değil mi? Önümüzde daha seçim var, Can Dündar da bu kanalın en önemli kozlarından biri.

NORMALDE HAZİRAN SONUNA KADAR DEVAM EDERDİ

Dahası Canlı Haber de NTVnin vitrini. Her şeyden önce televizyonculuk takvimine uygun değil bu zamanlama. Bu gibi programlar standart olarak haziran sonuna kadar devam eder. Ama Can Dündar böyle bir karar vermiş işte…

Hiç uzatmadan gerekçesini açıklayayım: Öğrendiğim kadarıyla Can Dündar geçen hafta en çok konuşulan isimlerden Nuray Mert'i konuk olarak almak istedi, namert meselesini konuşmak için.

ÇIKARIN TALİMATI GELDİĞİ SÖYLENİYOR

NTV yönetiminden Çıkarma talimatı geldiği söyleniyor… Düşünün, Nuray Mert bir de o kanalın programcısı… Buna rağmen.

Ay sonunda tatile çıkmaya hazırlanan Can Dündar da Bardağı taşıran son damla diyerek erken veda ediyor.

***

ÖNCE ÇİĞDEM ANAT GİTTİ..

Can Dündar ilk değil… Farkında mısınız NTV ekranında alıştığımız hiçbir ekran yüzünü görmüyoruz ne zamandır…Önce Çiğdem Anat gitti, ardından bu sene belki de en başarılı programına imza atan Mirgün Cabas… Bu hafta da Banu Güven tatile çıktı!

Sadece NTVde değil birçok kanalda programcıların üzerinde büyük bir baskı olduğunu biliyordum ama işin ekran yüzlerini tatile çıkarmaya varacağını düşünmüyordum doğrusu. Kaldı ki ne Dündar, ne Anat, ne Güven, ne Cabas aşırı uçlarda isimler.

Merkezde duran sadece görevini yapan gazetecilere bile tahammül kalmadıysa…

Hiç yorum yok: