29 Nisan 2011 Cuma

TÜBİTAK 'ın Karikatür İntikamı !


Önce Matematik Dünyası dergisinde, TÜBİTAK’ın Darwin skandalını eleştiren karikatür yayınlandı. Ardından, Ali Nesin’in kurucusu olduğu Matematik Köyü’nün bütün projeleri TÜBİTAK tarafından reddedildi. Matematik Köyü’ne destek olmak için başlatılan imza kampanyasına katılanlar TÜBİTAK tarafından tespit edildi, adreslerine mektuplar gönderildi. Son olarak da imza kampanyasının kaldırılması için Ali Nesin’e ihtarname gönderildi. Nesin’in yanıtı ise: “Tehditlere pabuç bıraksaydık, Nesin Vakfı ve Matematik Köyü yerine çoktan yeller esiyor olurdu.”

TÜBİTAK’ın ihtarname göndererek adeta tehdit etmesine kadar varan süreç, matematikçi ve Matematik Köyü’nün kurucusu Ali Nesin'in sorumlu yazı işleri müdürü olduğu Matematik Dünyası dergisinin Mayıs 2009 sayısında çıkan bir karikatürle başladı. Söz konusu karikatür, TÜBİTAK'ın Bilim ve Teknik Dergisi'nde yaşanan Darwin skandalını eleştiriyordu.

PROJELER BİR ANDA REDDEDİLDİ

Karikatürün yayınlanmasından sonra, TÜBİTAK ile Matematik Köyü'nün arasına adeta kara kedi girdi. Kurumun, TÜBİTAK'a sunduğu 16 lise ve lisans projesinden sadece biri destek aldı. Ancak, daha önce sunulan 6 lise ve lisans programının ise 5'i kabul edilmişti.

Tüm projelerin kabul edilmemesi üzerine Ali Nesin, TÜBİTAK Başkanı Nuket Yetiş'e açık bir mektup gönderdi. Mektubunda, projelerin “birer mücevher” değerinde olduğunu belirten Nesin, şunları yazdı: “Özür dileyerek söylüyorum, ama gerçek bu: Bu projeleri haklı ya da haksız gerekçelerle reddetmek kimsenin haddi değildir. TÜBİTAK’ın bu projeleri öpüp başına koyması, destekleyecek bütçesi yoksa başbakana, cumhurbaşkanına çıkıp örtülü ödenekten yalvar yakar para istemesi gerekir! Reddedilen projelerimizin değerini anlayacak kadar matematik bilmiyorsunuzdur muhtemelen, zaten bilmek zorunda da değilsiniz. Herkesin konusu ayrı. Bana inanmayın ve lütfen bir bilene, bir anlayana sorun. Konuyla hiçbir ilgisi olmayan ya da yönlendirilmiş panelistlerinize değil ama.”

KATILIM KOŞULLARINI BİLE DEĞİŞTİRDİLER

Ali Nesin'in mektubuna yanıt ise, TÜBİTAK'ın lise ve lisans programlarına destek koşullarını, Matematik Köyü’nün katılımını engelleyecek şekilde değiştirmesi oldu.

Ali Nesin, bunun üzerine TÜBİTAK'ın bu tutumunu devlet bakanı Mehmet Aydın'a anlatan bir mektup kaleme alarak, imza kampanyası başlattı. http://www.tubitaki-protesto-ediyoruz.net/ sitesinden devam eden kampanyaya, bugüne kadar 4 bini aşkın kişi imza atarak katıldı.

TÜBİTAK İMZACILARA MEKTUP GÖNDERDİ


TÜBİTAK imza kampanyasına katılanlardan adreslerini bulabildiklerine mektup göndererek, durumun Ali Nesin'in anlattığı gibi olmadığını, Matematik Köyü'nü çok desteklediklerini ancak Ali Nesin'in gözünün bir türlü doymak bilmediğini öne sürdü.

Ali Nesin, bu gelişmeler sırasında TÜBİTAK Başkanı Yetiş'ten iki kez randevu talebinde bulundu ancak bu taleplere olumlu ya da olumsuz hiç bir yanıt verilmedi. Bu arada Nesin, 2007 yılından bu yana beş kez görüşme talebinde bulundu, hepsi sonuçsuz kaldı.

İHTARHAME YOLLADILAR

TÜBİTAK avukatları, Nesin'e bir ihtarname yollayarak, internetteki imza kampanyasını kaldırıp yerine ihtarname ve TÜBİTAK’ın konuyla ilgili yazısının yayınlanmasını istedi, aksi halde yasal yollara başvuracaklarını duyurdu.

Ali Nesin, TÜBİTAK'ın ihtarını bir tehdit olarak değerlendirerek, “Tehditlere pabuç bıraksaydık, Nesin Vakfı ve Matematik Köyü yerine çoktan yeller esiyor olurdu şimdiye kadar! Ama isteklerinin yarısını seve seve yerine getiriyorum. Ayrıca bununla yetinmeyip mektuplarına Matematik Dünyası dergisinde de yer vereceğim” dedi.

“BU YIL DA YAZ OKULUMUZU GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Matematik Köyü kurucusu Ali Nesin, TÜBİTAK'ın ihtar kararına verdiği yanıtta ayrıca şunları da belirtti: “TUBITAK, önce konunun dışına çıkarak, sonra da elmalarla armutları toplayarak esas kendisi kamuoyunu yanıltmıştır. Sonuç olarak; elbette karikatürü derginin kapağında yayımladığımda bu tur sorunlarla karsılaşacağımı biliyordum. Bu konuda çeşitli kişilerce uyarıldım da. Biraz basmakalıp bir söz olarak algılanabilir ama ‘aydın duyarlılığım’ üstün geldi. Önceki iki yıl olduğu gibi bu yıl da yaz okulunu gerçekleştireceğiz. Ve her zamanki gibi parası olmayan hiçbir genci reddetmeyeceğiz. Ayrıca yaz okulumuz tüm lisans ve lisansüstü öğrencilerine ücretsiz olacak.”

Hiç yorum yok: